Akupunktur İğneleri

İğneden çok mu korkuyorsunuz? Evet, akupunktur, tam da iğnelerle yapılan bir tedavi yöntemidir. Ancak burada kullanılan iğneler çok daha farklı ve güvenilir iğnelerdir. Bu yazım akupunktur yapılırken kullanılan iğneler hakkında olacak.

Akupunktur iğneleri acıtıyor mu? – HAYIR

Akupunkturda kullanılan iğneler kıl inceliğinde ve kısadırlar. İçinde veya üzerinde herhangi bir madde bulunmaz. Acı ve ağrı hissi uyandırmaması için özel olarak dizayn edilmiştir. Çoğu zaman hasta işlem yapılırken iğnenin girdiğini bile hissetmez bazen de sinek ısırığı tarzında bir his duyar.

Kaç çeşit iğne vardır?

Kabaca iki çeşit iğne var diyebiliriz. Vücut ve kulak olmak üzere. Vücut iğneleri de kulak iğneleri de kendi aralarında farklı boyut ve çaplara ayrılıyor. Her ikisinin de kalıcı ve geçici olanları mevcut. Kalıcı iğneler şekil olarak raptiyeye benzerler ve yapışkan bantın üzerindedirler.

İğneler hangi metalden yapılmıştır?

Altın, çelik ve gümüş olmak üzere üç çeşit maddeden yapılan iğne mevcuttur bunlardan en yoğun kullanılanı çelik iğnelerdir. Altın ve gümüş iğneler hekim tarafından yapılan muayene sonucunda gerekli görüldüğü durumuna kullanılır.

İğneler üzerimde ne kadar süre kalacak?

1. Geçici iğneler: Seans sırasında takılır 25-45 dakika arasında kalır ve çıkartılır.

2. Kalıcı iğneler: Hastanın durumuna ve hastalığa bağlı olup 10-15 gün kadar kalabilir.

Hekim, geçici mi yoksa kalıcı mı iğneleme yapılacağına, hastanın ihtiyaçları doğrultusunda karar verir. Vücut akupunkturunda kullanılan iğneler seans sonunda çıkartılır. Kulak akupunkturunda ise çoğu zaman kalıcı iğneler kullanılır.

Bir seansta kaç iğne takılır?

İğnelemede önemli olan kaç iğne takıldığı değildir önemli olan hangi noktaların iğnelenmesi gerektiğidir. Bazı hastalıklar az iğne ile tedavi edilebilirken bazılarında gereklilik fazladır. Önemli nokta, tedavinin uzman bir doktor tarafından yürütülmesi gerekliliğidir. Ben mümkün olan en az noktaya iğneleme yapmayı tercih ediyorum. Bir seansta uyguladığım iğne sayısının 1ou geçmemesine dikkat ediyorum.

İğneler benden sonra bir başkasına kullanılıyor mu ? – HAYIR

İğneler steril ve tek kullanımlıktır. Her seansta her kişi için paketinden yeni olarak açılır ve kullanıldıktan sonra atılır. Bir iğne bir kişi için ikinci kere kullanılmadığı gibi sizden sonra başka bir hasta için de kullanılmaz.

İğneler bir kişi için bile ikinci kez kullanımaz.

İğneleme yapılırken ve sonrasında nelerin hissedilmesi doğaldır ?

Normalde iğneleme esnasında en fazla sinek ısırığı tarzında bir acıma hissi duyabilirsiniz.

Bazı hastalarda; karıncalanma, bir yöne doğru ısınma, soğuma, ağırlık, gerginlik, elektrik çarpması, uyuşma hislerinden biri ya da birkaçının oluşması doğaldır. Bu hissin nedeni enerji noktalarının iğnelenme ile birlikte açılması ve normalde akması gereken fakat hasta kişilerde akmayan ‘’çi’’ dediğimiz iyileştirici enerjinin meridyenlerde tekrar akmaya başlamasından dolayıdır.

Bu durumların hepsi vücudun kendi kendini iyileştirme sürecini başlatan doğal ve beklenen algılardır. Bu hislerin hissedilmemesi de hissedilmesi kadar doğaldır. Çünkü çoğu hasta seans sırasında hiç bir şey hissetmemektedir. Bir his olsa da olmasa da iğne batması ile nörofizyolojik ve biyolojik iyileşme süreci başlar.