Akupunkturun Hipertansiyonu Tedavi Ettiği Ortaya Kondu

Akupunktur ile hipertansiyonu tedavi etmek mümkün mü, sorusu yanıt buldu. Evet, akupunktur ile hipertansiyonu tedavi etmenin mümkün olduğunu gösteren bir çalışma yayınlandı.

Hipertansiyonun tamamlayıcı tıp uygulamaları ile tedavisi giderek yaygınlaşıyor. Etki mekanizması tam olarak ortaya konamasa da uygulanan tedavi neticesinde fayda gören bir çok hasta var. Kaliforniya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan kontrollü randomize bir araştırma akupunkturun hipertansiyonu nasıl tedavi etmiş olabileceğini ortaya koymaktadır.

Çalışmada hipertansiyon hastası olan gruba 8 hafta boyunca haftada bir kez 30 dakika elektro-akupunktur uygulanarak tansiyonları takip edilmiştir. 8 hafta sonunda hastaların yüzde 70’inde tansiyonun anlamlı şekilde düşürüldüğü ve bu düşüşün kalıcı bir ay boyunca kalıcı olduğu tespit edilmiştir. Eğer 8 hafta sonra akupunktur aylık olarak yapılmaya devam edilirse 6 ay boyunca yine tansiyonun düzenli seyrettiği gözlemlenmiştir.

Akupunktur ile hipertasniyonun düzelmesi kanda salınan noradrenalin ve renin aldosteron hormon mekanizmalarının inhibisyonu sayesinde gerçekleşmektedir. Bu nörohumoral mekanizma sayesinde kontrol altına alınan hormonlar dolaşımda rahatlama sağlayarak tansiyonun yükselmesini engelliyor.

Tansiyon Neden Yükselir?

Tansiyon yükselmesinin belirli bir nedeni yoksa bu tür tansiyona “Esansiyel” veya “Primer” hipertansiyon diyoruz. Sebebi ortaya konmamıştır ve nasıl oluştuğunu bilmiyoruz anlamına gelir.

Tansiyonun çıkmasına neden olan bir hastalık durumu söz konusu ise, “Sekonder Hipertansiyon” denir. Tansiyonun yükselmesine neden olan altta yatan başka bir hastalık vardır.

Her iki durumda da damarlara binen kan basıncı artmıştır. Damarlardaki basıncın artması hipertansiyon olarak isimlendirilir. Bu durum zaman içinde damarlara zarar verir, damarı işlevsizleştirirler.

Tansiyonu takip ve tedavi etmek gerekir

Yıllar içinde sürekli yüksek basınca maruz kalan damarlar ve özellikle damar sonlanmalarının bulunduğu böbrek, göz, kalp gibi organlar bu durumdan rahatsız olarak işlevlerini yitirirler.

Mümkün olduğunca tansiyonu tedavi etmek, tansiyona sebep olan sıkıntının tespit edilerek ortadan kaldırılmasını sağlamak gerekir. Eğer tansiyonu yükselten bir neden bulunamadıysa mutlaka kontrol altında tutmak lazım gelir.

İlaç Kullanmadan Hipertansiyon Tedavisi Olur mu?

Günlük yaşantınızın her hangi bir anında yüksek tansiyon tespit edilmişse tavsiyem tansiyonunuzu takip eden bir hafta boyunca sabah akşam ölçerek kaydedin. Çıkan neticelerle beraber doktorunuza müracaat edin. İlaç kullanıp kullanmamanız gerektiği hakkında size net bir açıklama yapacaktır.

İlaç önerilmiş olsa bile mevcut hipertansiyon tedavinize tamamlayıcı olarak Akupunktur yaptırabilirsiniz. Akupunktur mevcut tedavinizi bozmadan uygulayabileceğiniz güvenli bir tamamlayıcı tıp uygulamasıdır. İlacınızla etkileşime girmez ama sizin daha iyi hissetmenizi sağlar. Günümüzde yapılan çalışmalar ilaç kullanılsın ya da kullanılmasın akupunktur ile hipertansiyonun tedavi edilebileceğini göstermektedir.

Hipertansiyon ilacı kullanıyorsanız akupunktur tedavisine başladığınızda ilacı azaltarak kesmek durumunda kalacaksınız. Bunun için doktorunuzla sürekli irtibat halinde olun ve ne kadar hızlı iyileştiğinizi gözlemleyin.

Hipertansiyonun akupunktur tedavisi hakkında daha fazla bilgi için sorun >>>

Fatih Hakan ÇAM
Tamamlayıcı Tıp Doktoru
08.10.2017