B6 Vitamini ve Demir Eksikliği Panik Atak Nedeni

Panik atak ve hızlı nefes alıp verme (heyecan) gibi durumların, “B vitamini” ve “Demir” eksikliğinden kaynaklandığı tespit edildi. Japonya’da yapılan araştırma neticesinde panik atakla acile başvuranların kan analizinde B6 vitamini ve demir eksikliği tespit edildi.

Japon araştırmacılar Mikawa, Mizobuchi, Egi ve Morita tarafından Acta Med Okayama dergisinde yayınlanan çalışma B6 vitamini ve demir eksikliğinin panik atakla ilişkili olduğunu ortaya koydu. (Kaynak: PubMed) Çalışma panik atakla acile başvuran 21 hastanın kan örneklerinin 20 gönüllü hasta ile karşılaştırılmasıyla yapıldı. Örneklerde panik atak nedeniyle başvuran hastaların kan örneklerindeki B6 vitamin ve demir seviyeleri gönüllü kan örneklerindekine göre bariz olarak düşük bulunduğu tespit edildi. Diğer taraftan bu kan örneklerinde araştırılan B2 veya B12 vitamin değerlerinde bir farklılık tespit edilemedi.

B6 vitamini ve Demir Mutluluk Hormonu üretimine yardımcı oluyor

Mutluluk hormonu olarak bildiğimiz seratonin, vücudumuzda sentezlenen bir hormon. Triptofan isimli bir proteinden bir takım reaksiyonlar sonucu MSS (Merkezi sinir sistemi, nöronal aksis) ve ENS (Enterik sinir sistemi)’nde üretilir. Bu enzimin aktivitesi nöral (sinirsel) aktivitenin düzeyine göre ayarlanır.

Triptofandan seratonin üretilirken gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar esnasında vitamin B6 ve Demir, bu reksiyonları hızlandıran, seratonin üretimine yardımcı faktörlerdir. Dolayısıyla B6 vitaminindeki veya demir seviylerindeki azalma seratonin sentezini de etkileyecektir.

Serotonin eksikliği veya düzensiz çalışması mutsuzluk, kaygı bozuklukları, uyku sorunları, ağrının olması gerekenden daha fazla hissedilmesi, artan intihar riski/girişimi/düşünceleri, sosyal ortamlarda endişe (kaygı), beyin kan akımının yetersiz dolaşımı ve beyin omurilik sıvısının yetersiz salgılanmasına yol açar.

Serotonin Hakkında

Serotonin (5-HT ya da 5-hidroksitriptamin), insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir moleküldür.  Serotonin sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerini taşımakla görevli bir  nörotrasmitterdir. Sinir hücreleri arasında iletimi (sinyal) sağlayan bir sinirler (nöron) arası iletimi sağlayan maddedir. Serotonin insan vücudu tarafından üretilmektedir. Triptofan aminoasidinden çeşitli biyokimyasal dönüştürme işlemleri sonrasında üretilir. Serotonin beyinden salgılanır ve genellikler merkezi sinir sistemi, mide- bağırsak sisteminde ve kan pıhtısında bulunur. Vücudumuzdaki toplam serotoninin %80-90’ı sindirim sisteminde bulunmaktadır.  Bunun nedeni bağırsak hareketlerini de kontrol etmesidir. Depresyon veya stres durumlarında kabızlık sorunları yaşamamızın bir nedeni de budur. Beyinde bulunan serotoninin ruh halini, uykuyu, iştahı, öğrenmeyi, hafızayı, cinsel ve sosyal davranışları kontrol etmek gibi görevleri vardır.

Dr. Fatih Hakan Çam; BLOG; Vitamin B6, Demir eksikliği, Seratonin; 30.10.2017