Daha Sağlıklı bir Yaşam için Günde 30 Dakika Yürüyün

Yürüyün – Yaşamınızı sağlıklı geçirmek, genleriniz dahil bedeninizi, beyninizi, ruhunuzu genç ve sağlıklı tutabilmek için hareket etmemiz gerekiyor. Hareket vücut metabolizmamızı hızlandırarak bedenimizde kan dolaşımı arttırır, dokulanrımızın daha fazla oksijenlenmesine yardımcı olur.

Yürüyün, egzersiz yapın, spor yapın

Her gün sadece 30 dakika yapılacak yürüyüş hem bedensel iyileşmeyi hem de mutlu olmayı sağlayacaktır. Fiziksel aktivite ve hareket canlılığın ve var olmanın işaretidir. Ne kadar çok hareket ederseniz o kadar var olursunuz.

Unutmayın, “sağlığın korunması”nın “hastalığı tedavi etmek”ten daha ucuz ve daha iyi bir yöntemdir. Siz hareket ederek sağlığınızı korumaya devam edebilirsiniz. Çünkü hareketsizleşen ve giderek ağırlaşan insanlar daha fazla hastalığa yakalanıyor. Öyle ki hareketin azalmasıyla günümüzde dört duvara ve araçlara sıkışan insanlar hastalıklarla boğuşmaktan yaşamı kaçırır hale geldi; kanserler, felçler, kalp krizleri arttı. Tüm bunlardan kaçınmak yaşamınızı sağlıklı geçirmek, genlerinizi, bedeninizi, beyninizi, ruhunuzu genç ve sağlıklı tutabilmek için hareket edin…

Hem iyileştiriyor hem mutlu ediyor

Hareket ettiğinizde akciğerlerinize normalde olması gerekenden daha fazla oksijen çekeceksiniz. Kanınıza daha fazla oksijen nüfus edecek. Damarlarınızda oksijenlenmiş kan daha fazla dolaşacak. Dokulara bol miktarda temiz ve hayat dolu kan akışı sağlanmış olacak. dokular kanla buluştuklarında daha fazla oksijenle hayat bulacaklar. Tüm doku ve organlarınız canlanacak.

Düzenli yürüyüş kronik hastalıklardan korur

Yürüyüş yaparak kan basıncını 11 puan düşürür ve felç geçirme riskini de %20-40 arasında azaltabilirsiniz. Haftada 5 gün 30 dakika yürüyüş ile kalp hastalığı riski %30 azalmaktadır. (Kalp ve damarlar üzerine etkisi)

Mevsim değişiklikleri ve özellikle de sonbahar aylarında depresyona daha çok meyilliyi oluruz. Yürüyüş, çikolatadan daha fazla mutluluk hormonu salgılamanızı sağlar.(Beyin ve sinir dokusu üzerine etkisi)

Düzenli beslenmenin de katkılarıyla evden işe, işten eve günde en az 30 dakika yürürseniz yağ oranınızda ayda %2 oranında azalma olur. (Metabolizma üzerine etkisi)

Düzenli yürüyüş, varis riskini azaltır. Bağ dokunuzu sıkılaştırır, bacak kaslarınızın çalışmasıyla kan dolaşımını düzenler. Genetik olarak varise yatkınlığı olanlar düzenli olarak yürümelidir. (Kas ve bağ dokusu üzerine etkisi)

Düzenli yürüyüş bağırsağın ritmik hareketliliğini korur. Barsakta kanlanma artışı besin emilimini ve hareketliliğini artırarak, şişkinlik şikayetleri dahil tüm mide barsak sorunlarını rahatlatır.

Düzenli yürüyüş yaşantınızı da düzenler. Beyin oksijenlenme kapasitesi artacağı için daha rahat düşünür ve doğru kararlar verirsiniz. Stres ve depresyon gibi rahatsızlıklarınız azalır. Güzel uyur, dinç uyanırsınız. Alışkanlıklarınızı pekiştirir.

Günde sadece 30 dakika yürüyüş yapmanız yaşamınızı anlamlı derecede düzene sokar ve sizi rahatlatır. Konuyla ilgili daha fazla sorularınız bana iletebilir, yürüş programlarımıza katılabilirsiniz.

Dr. Fatih Hakan ÇAM