Migren

Migren nedir? Sebebi ve çeşitleri nelerdir? Belirtileri nelerdir? Tedavi edilebiliyor mu? İlaca rağmen geçmeyen ataklar için çözüm önerileri. Tedaviye ek tamamlayıcı veya alternatif tedavi yöntemleri var mı? Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Migren günlük yaşam aktivitesini önemli ölçüde etkileyen zonklayıcı, genellikle tek taraflı, bulantı-kusmanın gelişebildiği, hareketle artan, ışık-ses-koku hassasiyetinin eşlik ettiği şiddetli bir baş ağrısı tipidir. Migren, sadece baş ağrısı değildir. Otonom sinir sisteminden kaynaklanan bio-elektriksel bir hastalıktır. Atak sırasında, otonom sinir sisteminin temel işlevleri olan damar-sindirim-dolaşım geçici aksar.

Kadınlarda erkeklere nazaran 3 kat fazla görülür. Bunun nedeni kadınlardaki hormonal değişimlerin nöral ve vasküler yapıları etkileyerek ağrı eşiğini düşürmesidir. Baş ağrısı kişinin günlük yaşamsal aktivitesini, iş verimliliğini ve konsantrasyonunu ciddi şekilde bozabilecek kadar şiddetli olabilir.

Migren Belirtileri

 • Yorgunluk belirtilerinin sürekli olarak seyretmesi,
 • Işıktan ve sesten sürekli olarak rahatsız olma,
 • Kaslarda oluşan ağrı belirtileri,
 • Mide bulantısı oluşması, kabızlık ve ishal oluşumu,
 • Sıklıkla oluşan susuzluk belirtisi, idrara sık aralıklarla çıkma,
 • Huzursuzluk oluşması, üzüntü gibi belirtiler atağın belireceğini gösterir.

Migrenin Aurası

Belirtilerinden bir diğeri de ‘’aura’’lardır. Şiddetli baş ağrısından hemen önce görülen bazı nörolojik belirtilere “Aura” denir. Görmeye ait veya duyusal olabilir. Aura, ağrının başlamasından önce veya ağrının ilk gelişme döneminde olur. Oldukça kısa sürelidirler; 10 ile 30 dakika arasında genellikle 20 dakika sürerler.

Görsel aura: Hastalar titrek parıldayan ışıklar tarif ederler.

Duyusal aura: Migrenin duyusal aurası el ve dilde veya ağız ve çenede uyuşma, karıncalanma şeklindedir.

Migren Çeşitleri:

Basit Migren: Aurasız ataklar. Daha çok bayanlarda görülür. Tek veya çift taraflı baş ağrısı oluşturur. Kusma belirtisi kısmidir.

Klasik Migren: Auralı ataklar. İlk atak 40 yaşından sonra meydana gelir. Ataklar 2-5 saat kadar sürer. Kişinin görme alanında hassasiyet meydana gelir. Hasta boşluk olan yeri hissedemez. Başın tek tarafı ağrı oluşturur. Bulantıyla birlikte oluşan kusma belirtilere eşlik eder.

Migren Tedavisi

Öncelikle migren hastasının şikayetleri doktor tarafından değerlendirilir. Klinik olarak tanı konulması önemlidir. Beyne ait bazı hastalıklardan şüphelenildiği zaman bunları dışlamak üzere incelemeler yapılır. Tekrarlayıcı baş ağrısı olan hastalara hiç olmazsa bir kez beyin görüntülemesi (beyin tomografisi) yapılarak migreni taklit edebilecek hastalıklar araştırılabilir.

Uygun tedavi ile hastalar migren ataklarından kurtulabilirler.

Tanı konduktan sonra ağrılar seyrek ise; ağrı ataklarını geçirmeye yönelik kriz tedavisi planlanır. Haftada 1-2 kez veya daha fazla atak olduğunda koruyucu tedavi yapılmalıdır. Tedavide bazen sadece migreni tetikleyen faktörlerin (açlık, uykusuzluk, hormon kullanımı gibi) ortadan kaldırılmasıyla ağrı atakları kaybolabilir veya sıklığı, şiddeti azaltılabilir. Aynı şekilde uzman kontrolünde kullanılan ilaçlar da migren tedavisinde çok önemlidir.

Etkili bir baş ağrısı tedavisi için ilaçlar ve günlük yaşam şeklinin değiştirilmesi çok önemlidir. Eğer günlük yaşamınızı planlamazsanız sadece ilaçları kullanmanız fayda sağlamaz.

Günlük yaşamınızda bu konulara mutlaka dikkat edin;

 • Baş ağrısı takvimi veya baş ağrısı günlüğü tutmak
 • Az ya da fazla uyumamak
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Stres ile başa çıkma yollarını öğrenmek
 • Uygun bir kiloya erişmek
 • Alkolden kaçınmak

Migrende ilaç dışında tedavi önerileri: