Migren Tedavisi – Akupunktur ile

Migren tedavisi nasıl uygulanır? Akupunktur ile Migren nasıl tedavi edilir? İlaçla migren tedavisi? İlaçla geçmeyen migren ağrıları için öneriler? Akupunktur migreni tedavi edebilir mi? Akupunktur ile migren tedavisi mümkün mü? Akupunktur ile migren tedavisini belgeleyen çalışmalar?

Migren, yaşam kalitesini düşüren ve günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayan hastalıklardan biridir. Sık görülen bu hastalığın en yaygın belirtilerinin başında ağrı gelir. Ense, şakak ya da göz çevresinden başlayan bu ağrı, hareket ettikçe kötüleşebilir, zonklayıcı karakterle seyredebilir ve bu ağrıya eşlik eden bulantı, kusma, ışık ve sese olan rahatsızlık hissi ortaya çıkabilir.

Migren klinik bir tanıdır. Hasta hekim görüşmesi sırasında nöroloji uzmanı tarafından herhangi bir ileri tetkik yapılmasına gerek olmadan tanı konulabilir. Migren özelliklerine uymayan alışılmadık, farklı özelliklerde ağrı olduğu durumlarda nöroloji uzmanı olası diğer nedenleri ekarte etmek için bir takım incelemeler yapabilir. Laboratuvar testleri ve radyolojik incelemeler sonrasında migren dışında baş ağrısına neden olabilecek nedenler dışlanmış olur.

Migren, iki aşamada tedavi önerilir. Birincisi, ağrı kesicilerin kullanıldığı kriz tedavisi. İkincisi, ortalama altı ay süre ile hastanın her gün alması gereken haplarla yapılan koruma tedavisi. En güçlü ve en sık kullanılan koruma tedavisi ilaçları, anti-epileptik denen valproat ya da topiramat gibi epilepsi ilaçlarıdır. Daha düşük sıklıkla bazı anti-depresanlar da kullanılabilir.

Akupunktur ile Migren Tedavisi

Görüldüğü üzere bir baş ağrısı çeşidi olan Migren rahatsızlığında başta ağrı kesiciler olmak üzere anti epileptikler ve anti depresanların uzun süreli kullanımı gerekiyor.

Her hangi bir yan etkisi olmayan ve gayet güvenilir bir tedavi yöntemi olarak Akupunktur, hem uzun dönemde migren ataklarından korur (Kaynak: JAMA. 2017;317(16):1615. doi:10.1001/jama.2017.4363), hem de mevcut migren ağrısını azaltarak ortadan kaldırır. (Kaynak: Am Fam Physician. 2017 Jul 1;96(1):23-24.)

 

Migren Akupunktur ile tedavi edilir mi?

Özellikle akupunkturun batı dünyasında ilaçlara alternatif olarak daha fazla kullanıldığı şu son yıllarda bu konuda daha fazla araştırmalar yapılarak yüksek kaliteli dergilerde yayınlar yerini almaya başladı.

Yapılan son çalışmalar Akupunktur ile migrenin mevcut ilaç tedavisine ek olarak veya tek başına uygulanması sayesinde proflaktik (koruyucu) ilaç kullanmasından daha iyi sonuç verdiği ortaya kondu. (Linde 2009, Wang 2008, Sun 2008, Scott 2008)

Maliyet etkinliği açısından da akupunktur etkin olduğu ortaya konmuştur. (Witt 2008; Wonderling 2004). Akupunkturun migrenin akut ataklarını hafiflettiği (Li 2009) migren belirtilerini azaltığı da yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. (Rutberg 2009).

Migren tedavisinde akupunktur ile:

Akupunktur sayesinde salınan Endorfin hormonu ve diğer nörokimyasal faktörler beyin ve omurilikteki ağrı mekanizmalarına etki ederek kas ve diğer dokularda yerleşmiş olan sinir uyarılarını azaltmaktadır. (Zhao 2008, Zijlstra 2003, Pomeranz, 1987)

Damarların gevşemesini sağlayıp, bağışıklık faktörlerinin salınımı yaparak ağrıya neden olan enflamasyonu azaltır. (Kim 2008, Kavoussi 2007, Zijlstra 2003).

İç ve dış kafa kan akışını dengeler. (Park 2009).

Beyinde (Zhong 2007) serotonin (5-hydroxytriptamine) seviyelerini etkiler. (Seratonin hormonunun Migren ile bağlantısı olabilir; Seratonin İşaretçileri için kullanılan ilaçlar migrenin akut ataklarının tedavisinde etkili oluyor.)

KAYNAK: British Acupuncture Council

Akupunktur ile Migren nasıl tedavi edilir?

Kişiye yönelik tedavi uyguluyorum. Yüz yüze uzun bir görüşmeden sonra yaptığım fizik muayene neticesinde ağrı noktaları tespit edilir.

Haftada gün aşırı 2 veya 3 gün olacak şekilde 1 kür (10 seans) tedavi uygulanır. Alınan yanıta göre tedavi gün aralığı uzatılarak sonlandırılır.

Mevcut tedavinizi kesmeye gerek yok. Doktorunuzun verdiği ilaçlara devam edebilirsiniz. Zaman içinde ilaçları azaltma ihtiyacını hissedeceksiniz. Doktorunuzun önerisiyle ilaçlarınızı azaltarak kesebilirsiniz.