Kan dolaşımını arttırmak ve iyileşme sağlamak için bölgesel vakum oluşturmaya dayanan köklü tedavi yöntemine kupa terapisi denir.

Geleneksel tıpta ahlât-ı erbaa (dört karışım) denen sıvıların, yani kan, balgam, sevda ve safranın dengede bulunmasının, insan sağlığı için son derece önemli olduğuna inanılırdı. Bu sıvılarda görülen dengesizliklerin, hastalıkların temel nedeni olduğu düşünülür ve ona göre çeşitli tedavi yöntemleri uygulanırdı (Pala 2007: 12). Mesela kanın artması ya da coşması ile ilgili olduğu düşünülen hastalıklarda kan aldırmak, başvurulan bir tedavi yöntemiydi.

Rio Olimpiyat Oyunları’nda Amerikalı yüzücü’nün vücudunda dikkat çeken hacamat izlerinden sonra birçok sporcu hacamat yaptırmaya başladı.

Hastalıktan kurtulmak veya sağlığı koruma amacıyla atık maddelerin yoğun olarak toplandığı belli noktalardaki tıkanıklık, kılcal damar ve ince damarlardan kirli kanın alındığı yaş kupa tedavisi ise hacamat olarak da bilinir. Ana mekanizması kan akımının arttırılmasına dayanır. Elle yapılan masaja nazaran daha fazla kan akımı sağlanarak, hücrelerin beslenmesi artar ve karbondioksit atılması sağlanır.

Laktik asit ve ağrı yapıcı toksinler birikir ama bedenden atılamaz. Kas gevşetici ilaç ve pomatlar, spazmdan kaynaklı durgun kan dolaşımı sebebiyle sorunlu bölgeye ulaşamaz. Kupa terapisi, eşi olmayan bir etki göstererek sizi bu bedensel yükten ve esaretten kurtarır. Kupa terapisi tek bir seansta 5 masaj seansı etkisi gösteren temel bir şifa sistemidir. Hastalıktan kurtulma veya sağlığı koruma amacıyla atık maddelerin yoğun olarak toplandığı belli noktalardaki tıkanıklık, kılcal veya ince damarlardan kirli kanın alınmasıyla tedavi uygulanıyor.

İki tip kupa uygulaması mevcut.

  • Kuru kupa tedavisi (dry cupping) daha çok teropatik ve gevşetme amaçlı uygulanırken
  • Yaş kupa tedavisi (wet cupping – kontrollü kanatma) daha küratif tedavi yaklaşımı sağlamaktadır. Yaş kupa tedavisi daha yaygın kullanılıyor. Yaş kupa tedavisi, Geleneksel İslam Tıbbı olarak da bilinir. Arabistan’da (el)-hijamah, Türkçe’de ise hacamat olarak adlandırılır. Kan almanın alternatif bir şekli olan hacamat, lanset yardımıyla kupa öncesi küçük çizik veya insizyon yapılarak, basınç etkisiyle ciltten kanın dışarı akmasını sağlar.

HACAMAT NASIL YAPILIR ?

Hacamat tedavisi bir nevi cerrahi müdahaledir. Kime ve nasıl yapılacağı tüm tedavi metotlarında olduğu gibi doktor tarafından belirlenmelidir. Uygulamayı, doktorun yada doktor kontrolünde sağlık personellerinin yapması gereklidir.

KUPA NE ZAMAN YAPILIR ?

Hacamat (Wet Cupping) ve Kupa (Dry Cupping) bir hastalık tedavisi amacıyla yapılacaksa hangi gün yapıldığı farketmez.

Sünnet amacıyla yaptırılmak isteniyorsa Hicri ayın 17, 19, 21, 23 günlerinde yapılır. Bugünlerin Pazartesi, Salı ve Perşembe gününe denk gelmesi en uygunu olacaktır. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) sonbahar ve ilkbahar aylarında hacamat olmuş, özellikle yaz aylarında sıcakların şiddeti olduğu zaman başından hacamat yaptırmanın 70 hastalığa şifa vereceğini tavsiye etmiştir.

Kupa Terapisi Öncesi ve Sonrası

Aç Olmak: Terapiden en az 3 saat öncesine kadar bir şey yiyip içilmemelidir. Böylece vücut sindirimle uğraşmaz. Terapiden 24 saat öncesinde ve sonrasında yiyip içmeye azami önem gösterilmeli;

Dinlenmek: Terapi sonrasında 24 saat içinde vücudu yoracak ağır işler yapılmamalıdır. Kişi dinlenme halinde olmalıdır. Yeniden onarım için vücudun dinlenmeye ihtiyacı olduğunu unutmamak gerekir

Duş Almamak: Terapiden sonraki 24 saat içinde duş ya da banyo yapılmamalıdır. Hasta rüzgâra, suya ve soğuğa maruz kalmamaya dikkat etmelidir.

KUPA MASAJI

Kupa yapıştırılmadan önce vücudun yağlanması ve kupa vurulması sonrasında yapılır. Kupanın vücutta dolaştırılması ve var olan negatif basınç  sayesinde kanın cilt yüzeyine doğru hucum etmesi amaçlanır. Kupa masajı dolaşımı artıran ve atık maddelerin uzaklaştırılmasında etkilidir. Gergin ve ağrılı dokularda oldukça iyi bir gevşetme yöntemidir.