Sigara Bağımlılığı Tedavisi

Sigara içmek, karmaşık ve birden çok etkenin söz konusu olduğu bir bağımlılık türüdür. Çeşitli sosyal ve klinik faktörler bazı tiryakiler için sigarayı bıraktırmayı daha da zorlaştırabilir.

Sigara tiryakilerinin yalnızca %3-5’i yardımsız sigarayı bırakabilir. Sigaranın bırakılması kadınlarda kilo alımını azalttığıdepresyon ya da alkolizm öyküsü olanlarda bu şikayetlerin azaldığı tespit edilmiştir.

US_smoking

Sigara kullananlarda eşlik eden solunum-kalp-damar hastalıkları ise sigarayı bırakmayla beraber zaman içinde bu hastalıkların hayatı tehdit edici sonuçları ortadan kaldırarak tedavilerinin daha hızlı yapılmasını sağlar.

Sigara Bağımlılığı Tedavisi

Sigara içmek sadece bir alışkanlık değildir, nikotin bağımlılığıdır.

Quit-Smoking-CigarettesNikotin, eroin ve kokain kadar bağımlılık yapan bir maddedir. Çok güçlü bir bağımlılık olan nikotin bağımlılığı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da tıbbi bir hastalık olarak tanımlanmaktadır ve bu tür bağımlılıkların tedavisi akupunktur ile yapılabileceği gösterilmiştir.

Akupunktur, bir sigara bırakma tedavi metodu olarak farmakolojik (ilaç kullanarak) tedavi yönteminden çok daha güvenli ve etkilidir. İlaç kullanılmadığı için, sigara bırakmak için kullanılması önerilen ilaçların olası yan etkileri gibi bir durum söz konusu değildir. Tedavi süresi bir kaç seans sürer ve netice çabuk alınır.