Geleneksel Çin Tıbbı içinde uygulanan akupunktur kelime anlamı olarak “iğne batırmak” anlamına gelir ve 4000 yılı aşkın uygulanan bir tedavi yöntemi olduğuna inanılır.

Akupunktur her ne kadar Çinlilere ait bir tedavi yöntemi olduğuna inanılsa da akupunktur felsefesi içindeki bazı terimler ve uygulama şekli açısından uzak doğudan göçmüş olan biz Türklere ait bir tedavi yöntemi olduğunu iddia etmek yanlış olmayacaktır.

Akupunktura göre insan vücudu üzerinde damar, lenf ve sinir sistemi dışında aktığına inanılan farklı bir enerjinin daha olduğuna inanılır. Bu enerji akışının yoğunlaşması, tıkanması ve akımın kesilmesi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Tedavi olarak; bu enerji yoğunluğu/tıkanıklığı yaşanıldığı tespit edilen noktalara iğne batırmak suretiyle kanalların açılması ve enerji akışının sağlanması hedeflenir. Neticede iğne batırıldığında hasta da bu enerji akışını bazen elektrik çarpması bazen de akıp giden bir şey olarak vücudunda hisseder.

Akupunktur Türkiye’de tıp hekimleri tarafından tamamlayıcı tıp tedavisi olarak 1992 yılından bu yana uygulanmaktadır.

Kategoriler: Akupunktur

1 yorum

Hamilelik ve Akupunktur | Akupunktur Biyoenerji · 19 Nisan 2018 00:31 tarihinde

[…] bir yapışıklık veya hormon yetersizliği gibi nedenlerle hamile kalamadığınız söyleniyorsa AKUPUNKTUR sizin için faydalı bir seçenek olacaktır. Akupunktur sayesinde kadınlar gebe kalmak için […]

Yorumlar kapatıldı.