Akupunktur, kıldan ince akupunktur iğnelerinin vücutta enerji kanalları üzerinde belirlenmiş noktalara batırılması ile yapılan Geleneksel Çin Tedavisidir.

Gebze’de bulunan muayenehanemde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ünitesinde Kupa – Hacamat ve Sülük tedavilerinin yanında Akupunktur tedavisi de uygulamaktayım.

Tansiyon, şeker hastalığı gibi bir çok kronik hastalığın yanında başta Bel, boyun ve baş ağrıları olmak üzere tüm geçmeyen inatçı kronik ağrıların tedavisini de akupunktur ile yapmaktayım. Akupunktur ile ağrıların dışında eklem rahatsızlıkları, kilo kontrolü, sigara bırakma, psikolojik rahatsızlıkların ilaçsız olarak tedavisi yapılabilmektedir.

Genel Vücut Akupunkturu

Akupunktur seanslar şeklinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bir kaç çeşidi bulunmaktadır. En sık kullanılan yöntem Genel Vücut Akupunkturudur. Bu tür akupunktur tedavisi esastır. (olması gerekendir) Çinliler tarafından bin yıllardır kullanılagelen bu tedavi türünde vücut üzerinde henüz modern tıbbın adını koyamadığı enerji kanalları vardır. Bu kanallardan Çi (Qi) enerjisi akar. Çi enerjisi bu kanallarda akıp gezenirken kanal üzerinde bazı noktalarda tıkanırsa hastalıklar oluştuğuna inanılmaktadır.

İşte akupunktur, Çi enerjisinin tıkanıklık oluşturduğundan dolayı akmayan bu noktalara iğne (acu) batırmak (punctur) suretiyle tedavi edilmesini sağlamaktadır. Böylede kanal açılarak Çi yeniden kesintisiz şekilde akmaya devam eder. Hasta şifaya erdirilir. Kanal tıkanıklığı tek seferde iğne batırmak suretiyle açılabileceği gibi bir kaç seans akupunktur uygulamak suretiyle de ancak açılabilir. Bu seans aralıkları genelde gün aşırı şeklinde 1 gün tedavi 1 gün dinlenme olarak gerçekleşir.

Kulak Akupunkturu

Diğer bir akupunktur şekli kulak akupunkturudur. (Aurikuloterapi) Bu yöntem Fransız doktor Paul Noggier tarafından ortaya atılmış ve tüm dünya tarafından kabul görerek özellikle zayıflama, sigara tedavisi ve alerji tedavileri için özellikle kullanılmaya başlamıştır.

Kulak akupunkturunun felsefesinde kulak içinde ters dönüp kıvrılmış bir bebek olduğu ve bu bebeğin yerleşimine uygun şekilde kulak yüzeyindeki noktaların iç organlarla eşleştirilmesi düşüncesi yatar. Dolayısıyla bu noktalara batırılacak iğneler ilgili organı uyarır ve tedavide kullanılır. İştahın arttırılması, hormonal düzenleme yapılması, dikkat dağınıklığının giderilmesi, bel ve boyun ağrılarının giderilmesi gibi bir çok tedavi alanı vardır.

Kafa Derisi Akupunkturu

Kafa akupunkturu, Yamamotu tarafından ortaya atılarak dünya çapında kabul görmüş sadece kafa derisine uygulanan akupunktur tedavisidir. Yamamoto New Scalp Acupuncture (YNSA) olarak bilinir. Diğer akupunktur çeşitleri gibi bir çok hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır.

Moksibusyon

Çinliler tarafından kullanılan bir diğer akupunktur çeşidi ise Moksibusyondur. (Moxibution) Bu akupunktur şeklinde hastalığa neden olan tıkalı noktalara iğne batırmak yerine moksa denilen bir şeyi ısıtmak suretiyle ısı uygulanmasıdır. Böylece iğne batırılarak yapılması gereken tedavi yerine o noktalar ısıtılarak aktive edilmeye çalışılmaktadır.

Lazer ve Elektro Akupunktur

Akupunkturun günümüzde uygulama şekli açısından farklı yöntemleri de vardır. Batırılan iğnelerin etkisini arttırmak amacıyla iğnelere akım verilebilir. Buna elektro-Akupunktur denilmektedir ve genelde bel ve boyun ağrıları için faydalı olabilir. Veya iğne batırmak yerine noktalara lazer uygulanabilir. (Lazer Akupunktur)

Akupunktur her ne şekilde uygulanırsa uygulansın amaç noktalardaki tıkanıklığın ortadan kaldırılmasıdır.

Anlatılan tüm tedavi yöntemleri kliniğimizde uygulanmaktadır. Bir seans yaklaşık 30 dk sürmektedir. İlk seanstan itibaren hastalarımız oldukça rahatlamakta ve bir sonraki tedaviye daha mutlu şekilde gelmektedirler.

Dr. Fatih Hakan ÇAM
Gebze Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kliniği
Randevu: 0 538 085 20 44
instagram: @GebzeAkupunktur
Yazı Ekleme Tarihi: 04.04.2019 
Yazı Güncelleme Tarihi: 07.07.2019
Kategoriler: Akupunktur

1 yorum

Gebze'de Akupunktur Tedavisi - Dr. Fatih Hakan ÇAM tarafından · 7 Temmuz 2019 15:26 tarihinde

[…] moksibusyon, lazer akupunktur ve elektro akupunktur gibi çeşitli şekilde yapılmaktadır. (Akupunktur çeşitleri) Akupunktur her ne şekilde uygulanırsa uygulansın amaç noktalardaki tıkanıklığın ortadan […]