Akupunktur Çalışma Prensibi

Nasıl oluyor da vücuda iğne batırılarak insanlar tedavi edilir?

Akupunktur Nasıl Çalışır?

Klasik (diğer adıyla Geleneksel) Çin Tıbbına göre insan vücudunda kan, sinir ve lenf yollarından farklı bir yolda (meridyenlerde) ilerleyen ve vücudun tamamını dolanan bir enerji akışı vardır. Bu enerji vücut içinde ve yüzeyinde birbiriyle ilişkili ve düzenli oluşmuş kanallar içinde akar ve bu kanallara akupunktur dilinde MERİDYEN denir. Meridyenlerde enerjinin akışı bir ırmak misalidir ve tüm vücudu dolaşır. Olur da bu enerji ırmakları önünde bir baraj olursa (tıkanıklık) geriye doğru tüm nehir ve diğer nehirler etkilenir.

Meridyenler vücut üzerinde tespit edilmiş olan kusursuz akupunktur noktalarından etkilenir. Bu noktaların akupunktur iğneleriyle iğnelenmesi sonucu barajın o enerji ırmağı üzerindeki tıkanıklığını giderir ve enerjinin eskisi gibi düzenli şekilde akmasını sağlar. Akupunktur tedavisi sayesinde iç organların dengesi (hazım, emilim), enerji üretim aktiviteleri ve enerjinin meridyenlerde dolaşımı sağlanır.

Modern tıbba göre de akupunktur noktalarının iğnelenmesi sinir sistemini harekete geçirerek kimyasalların açığa çıkmasını sağlar ve bu kimyasallar çeşitli organ ve dokular üzerinde etkiler oluşturmasına dayanır. Noktanın yeri ve özelliğine göre sinirlerin uyarımı bazen kas spazmlarını çözer bazen de iç organlara etki ederek vücut genelinde bir takım hormonal düzenlenmeyi sağlar.

Her ne kadar modern tıpta bir kılıfa uydurulmaya çalışılmış olsa da Akupunkturu modern tıptan ayırarak farklı bir tedavi metodu olarak görmek gerekir. Çünkü işin özünde meridyenler ve enerji akışı Geleneksel Çin Tıbbı dışında izaha yer vermeyen çok farklı bir mantıkta yapılan bir tedavi şeklidir.

Akupunkturun tedavi ettiği hastalıklar göz önünde bulundurulduğunda bu tedavinin modern tıpa uydurularak kas-sinir-hormon sistemiyle açıklanacak derece sınırlandırılamayacağı anlaşılır. Esasında akupunktur bir denge tedavisidir. Enerji meridyenlerinde oluşan tıkanıklıklardan (baraj) dolayı oluşmuş hastalıkların bu tıkanıklıkların tespit edilerek giderilmesi (barajın yıkılması) sayesinde kişinin enerji akışını normal olması gereken düzeye getirme (nehirin akışının devamının sağlanması) mantığı güder.

Akupunktur sayesinde sağlanan enerji akışı ve denge, insanların doğal olarak sağlığına kavuşmasına, fiziksel ve duygusal olarak iyilik halinin sağlanmasına yardımcı olur.


1 yorum

Gebze'de Akupunktur Tedavisi - Dr. Fatih Hakan ÇAM tarafından · 7 Temmuz 2019 15:30 tarihinde

[…] Akupunktur genel vücut akupunkturu, kulak akupunkturu, kafa akupunkturu, moksibusyon, lazer akupunktur ve elektro akupunktur gibi çeşitli şekilde yapılmaktadır. (Akupunktur çeşitleri) Akupunktur her ne şekilde uygulanırsa uygulansın amaç noktalardaki tıkanıklığın ortadan kaldırılmasıdır. (Akupunktur Etki Mekanizması) […]