2000 yıl öncesine dayandığı kabul edilen akupunktur dünyada geleneksel Çin tıbbı (TCM: Traditional Chinese Medicine) içinde bir dal olarak görülse de Akupunktur’un mantık ve uygulanış şekli bakımından bakıldığında aslında bir Şaman uygulaması olduğu anlaşılır. Belki de bin yıllar öncesinde Uygur Türkleri tarafından keşfedilmiş bu tedavi yöntemi Çinlilerin güdümüne geçmiş ve ilk kayıt altına onlar tarafından alındığı için geleneksel Çin tıbbının dalı olarak kabul edilmiştir.
 

Akupunktur hakkında yazılan ilk eser Sarı Kral’ın Dahiliye Kitabı (Huang Di Nei Jing veya The Yellow Emperor’s Classic of Internal Medicine) ‘dır.


Akupunktur her ne kadar Çinlilere ait bir tedavi yöntemi olduğuna inanılsa da akupunktur felsefesi içindeki bazı terimler ve uygulama şekli açısından uzak doğudan göçmüş olan biz Türklere ait bir tedavi yöntemi olduğunu iddia etmek yanlış olmayacaktır.
Neticede genel kabul olan Geleneksel Çin Tıbbı içinde uygulanan akupunktur kelime anlamı olarak “iğne batırmak” anlamına gelir ve 4000 yılı aşkın uygulanan bir tedavi yöntemi olduğuna inanılır.
1957 de Fransa’da Dr. Nogier kulağın ters homunculus şeklinde olduğunu ve kulakta bütün vücut noktalarının bulunduğunu ileri sürerek auriküloterapiyi geliştirmiştir.
1956’da kulakla fetüs arasındaki ilişkiyi açıklarken; 1969’da RAC (Refleks auriculo-cardiac) adını verdiği fenomeni açıklamıştır. 1976’da Nogier, kulak kepçesinde 7 ayrı frekansı; 1980’de Enerji, Fazlar ve Lateralite kavramlarını tanımlamıştır.
Akupunktur hak ettiği ününe, 1972 yılında dönemin Amerikan başkanı Richard Nixon’ın Çin ziyareti sayesinde kavuşmuştur.
Nixon’ın kafilesinde bulunan New York Times muhabiri James Reston ziyaret sırasında rahatsızlanmış ve kaldırıldığı hastanede akut apendisit olduğu anlaşılmıştır. Bu sebeple Reston hemen ameliyata alınmış ve apendiksi alınmıştır. Ameliyat sonrası rutin doktor vizitlerinde çinli doktorlar Reston’un fazlaca karın ağrısı olduğunu görmüşler ve akupunktur ile müdahale etmişlerdir. Reston’un akupuktur tedavisi sonrası ağrılarının hızla kaybolduğunu takip eden basın mensubu arkadaşları vücuda hiçbir ilaç vermeden batırılan birkaç ince iğne ile ameliyat ağrılarının hızla kesilmesine çok şaşırmışlar ve hemen durumu ülkelerindeki bağlı bulundukları gazetelere iletmişlerdir. Bu konu sadece Çin’de bulunan amerikan heyeti arasında hayret uyandırmayıp ertesi gün tüm amerikan gazetelerinde manşetten yayınlanmıştır. Akupunkturun amerikan heyetinde bu kadar şaşkınlık yarattığını gören Çinliler Başkan Nixon ve beraberindekileri akupunktur anestezisi ile yapacakları bir kalp ameliyatını izlemek üzere davet etmişlerdir. Planlanan gün ve saatte kalp ameliyatı hiçbir anestetik madde kullanmadan, sadece akupunktur anestezisi ile gerçekleştirmişlerdir. Anestezinin en zor ameliyatlarından birinin bu şekilde akupunktur yardımı ile yapılmasına Başkan Nixon hayran olmuştur. Olay amerikan basınında da geniş yer bulmuştur. Başkan ülkesine döner dönmez akupunkturu öğrenmek amacı ile Çin’e doktorlar göndermiş ve Çin’li akupunktur uzmanlarını ülkesine davet etmiştir.
Böylece Amerikan başkanının Çin’i ziyareti sırasında bir gazetecinin apandisit olması ile başlayan hadiseler zinciri, akupunkturun başta Amerika olmak üzere tüm dünyada popülaritesinin artmasına ve geniş kullanım alanları bulmasına yol açmıştır.

Türkiye’de Akupunktur Tedavisinin Tarihi

Akupunktur Türkiye’de tıp hekimleri tarafından tamamlayıcı tıp tedavisi olarak 1992 yılından bu yana uygulanmaktadır.

2012 yılında çıkarılan Geleneksel ve Tamalayıcı Tıp Yönetmeliği içinde uygulanmasına müsade edilen 12 tedavi yöntemlerinin başında gelen Akupunktur için uygulayıcı olarak sadece hekimler belirlenmiştir.
Sağlık Bakanlığımız tarafından Üniversitlerimizin Tıp Fakülteleri bünyesinde yetkilendirilmiş olan Eğitim Merkezlerince eğitim almış olan Tıp Doktorları sertifikalandırılarak “Akupunktur Tedavisi” yapmalarına müsaade edilmiştir.


1 yorum

Hamilelik ve Akupunktur | Akupunktur Biyoenerji · 19 Nisan 2018 00:31 tarihinde

[…] bir yapışıklık veya hormon yetersizliği gibi nedenlerle hamile kalamadığınız söyleniyorsa AKUPUNKTUR sizin için faydalı bir seçenek olacaktır. Akupunktur sayesinde kadınlar gebe kalmak için […]

Yorumlar kapatıldı.