Baş ağrısı tedavisi internette en sık aranan tedavilerin başında gelmektedir. Yaygın bir semptom olan baş ağrılarını sebeplerine yönelik bir çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. ben bu yazımda kliniğimde uygulanadığım baş ağrısı tedavisi süreci hakkında bilgi vereceğim.

Kliniğimde baş ağrısına çok disiplinli bir yaklaşımı benimsemekteyim. Baş ağrısı için bana başvurduğunuz takdirde; öncelikle geçmişinize dönük detaylı bir hikayenizi dinliyor olacağım. Bu hikayede baş ağrınızın nedenlerini anlamak için ne zaman başladığı, hangi sıklıkla başağrısı çektiğiniz, hangi noktaların yoğunlukla ağrıdığını, ağrıyı geçirmek için ne yaptığınızı, doktora veya hastaneye gidip gitmediğinizi, yapılan tetkikleri, uygulanan tedavileri, kullandığınız ilaçlara kadar pek çok şeyi sorgulayacağım.

Bu değerlendirmenin amacı; baş ağrınıza neden olan hastalığı teşhis etmek ve duruma eşlik eden fizyolojik, organik veya psikolojik faktörleri belirlemektir. Birçok hasta farketmediği veya önemsememdiği bazı fizyolojik durumlar veya rahatsızlıkları veya psikolojik nedenlere bağlı (örneğin gerilim, depresyon, sürekli kaygı) baş ağrısı yaşamaktadır ve bu durumlar tedavi edilmeden baş ağrısını tedavi etmek mümkün olamamaktadır. Ağrınızı anlayabilmek için önce sizi doğru anlamam gerekir. Bu nedenle sizden ağrı şiddetiniz ve psikoloji durumunuz dahil ilgili bir veya daha fazla anket doldurmanızı isteyebilirim.
Bunun yanında gerekli görüldüğü taktirde; sizi belki beyin cerrahisi, diyetisyen, fizyoterapi gibi bölümlerle de yönlendirerek fikir alışverişi yapılmaya çalışacağım. Örneğin baş ağrınız bir sinir sıkışmasına bağlıysa beyin cerrahisi ekibi bu sinire basit bir müdahale ile ağrıyı ortadan kaldırabilir. Bazı hastalarımızın baş ağrısına özellikle yedikleri içtikleri gıdalar neden olabilmektedir. Özellikle migren hastalarının ağrıları; alkol, çikolata, işlenmiş gıdalar ve peynirle tetiklenebilir. Diyetteki bu gibi durumların bulunup diyetten çıkarılması da önemli miktarda ağrı azalmasına neden olabilir. Bunun yanında özellikle kas iskelet sistemli kökenli ağrılarda, örneğin boyunda “kireçlenme” kaynaklı baş ağrılarında fizik tedavi uygulanabilir.

Baş ağrısı tedavisi için hangi tetkikler istenebilir?

Kliniğime bir hastamız başvurduğunda öncelikle nörolojik değerlendirmesini yaparak baş ağrısının nedeni saptamaya çalışmaktayım. Bu aşamada şüphe halinde beyinle ilgili ve diğer dahili hastalıkları dışlamak için beyin MR filmi, elektroensefalografi (EEG) ve ayrıntılı kan tahlilleri isteyebilirim.

Bu aşamadan sonra ağrınıza en uygun tedavi belirlenmeye çalışılır ve tedavi aşamasına geçilir. Baş ağrısı tedavisi için neler yapılıyor?

Baş Ağrısı için Kliniğimizde Hangi Tedaviler uygulanmaktadır?

Kliniğimde hastaların en güncel ve bilimsel temele dayanan tedaviler yanında bütüncül olarak iyileşmesini destekleyecek geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını da almasını istiyorum. Bugün baş ağrısında etkinliği kanıtlanmış birçok ilaç tedavisi bulunmaktadır. Ancak sürekli ilaç kullanımı esnasında kimyasal yapıdaki ilaçların uzun vadede oluşturacağı yan etkileri göz ardı etmek mümkün değildir. Bu nedenle kliniğimde etkinliği kanıtlanmış klasik tedaviler yanında kökeni asırlara dayanan geleneksel tedaviler de kullanılmaktadır.

Kliniğimizde bulunan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Ünitemiz

Biliyoruz ki baş ağrısı birçok psikolojik rahatsızlığın ve stresle başa çıkamamanın habercisi olabildiği gibi, ruhsal açıdan güçlü insanlar bile uzun süre baş ağrısı çektiklerinde yıpranmakta ve çeşitli psikolojik sorunlar yaşayabilmektedir. Kliniğimde uygulanan çok disiplinli bir çalışma sonunda hastalarımın hem ağrı açısından hem de psikolojik iyi-oluş açısından yaşam kaliteleri arttırılmaktadır. Örnek vermek gerekirse aşırı gerilim altında bulunan hastalarım bu nedenle baş ağrısı çekerler ve kliniğimizde rahatlama egzersizleri öğretilerek baş ağrısından nasıl kurtulabilecekleri anlatılır.

Bunun yanında sağlıklı bir vücudun sırrının düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme olduğuna inanıyorum. Kliniğimde beslenme ve egzersiz konularında danışmanlık hizmeti vererek hastalarımın yaşamdan maksimum keyif alarak ağrısız bir yaşam sürmelerini amaçlamaktayım.

Dr. Fatih Hakan ÇAM


1 yorum

Baş Ağrısı Tedavisi - Gebze - Akupunktur Kupa Hacamat Sülük Uygulamaları · 29 Temmuz 2019 11:09 tarihinde

[…] Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz. >>> […]