Hacamat Tedavisi

Hacamat tedavisi, bir çeşit kupa tedavisi yöntemi olup, yaş kupa olarak da bilinmektedir. (Wet Cupping) Kupa çekilen bölgenin kanatılarak yeniden kupa uygulanması işlemidir.

Merhaba, ben Dr. Fatih Hakan ÇAM. Sizlere Gebze’de bulunan muayenehanemde Akupunktur ve Sülük tedavileriyle beraber uyguladığım Hacamat tedavisi hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Hacamat, cilt altındaki kılcal damarlara biriken toksinlerin vücuttan atılması felsefesine dayanır. Bu işlem için öncelikle hacamat uygulanacak vücut bölgesine kupa ile vakumlama işlemi uygulanır. Böylece o bölge kılcal damarlar ve hücreler arası sıvılarda biriken toksinler cilt altına toplanır. Kupa çekilen cilt olması gerekenden çok daha fazla morarır. (Hacamat nasıl yapılır?)

Kupa çıkarılarak bölge temizlenir ve neşterle ufak ufak çizikler atılarak kanatılır. Yeniden kupa uygulanarak negatif basınç (vakum) uygulanır. Kan bu kesi yerlerinden sızarak kupa içine akarak birikir.

hacamatt
Hacamat işlemi, daha önce kupa uygulanmış bölgede kesiler oluşturmak suretiyle yapılır.

Gebze – Klinik Ortamda Hacamat Uygulaması

Hacamat tedavisi nde cam veya plastik bardak, vakum aletleri ve neşter veya jilet kullanılır. Ben muayenehanemde tek kullanımlık steril kupalar ile neşter kullanıyorum. Kupalar Bakanlıkca onaylı güvenilir bir merkezden alınmaktadır. Ve uygulama sonrası atılarak imha edilmektedir. Temizlenip yeniden kullanma ihtimali yoktur. Bu sizin sağlığınız için çok önemlidir.

Jilet yerine neşter kullanmamdaki amaç, neşterlerin tek kullanımlık steril paketlerde tek tek ambalajlanmış olmalarıdır. Her hasta için bir neşter kullanılıp, kullanıldıktan sonra atılmaktadır. Ayrıca neşter kullanımı sayesinde jiletle kesi atarken açılacak fazla derin yaralanmaların önüne de geçilmesi sağlanmaktadır. Jilete göre çok daha pahalı olan neşterin kullanılması tıbbi anlamda işin daha sağlıklı ve güvenli yapılmasını sağlamaktadır.

Hacamat işlemi, kesi yapıldıktan sonra 10 – 15 dk beklemeyi gerektirmektedir. Pis kanın atılması ve kanın durması işlemi sonrası kupalar yerlerinden alınarak yara yüzeyi ozonlu kantaron yağı ile silinip temiz flasterler ile kapatılmaktadır.

Hacamat sayesinde bir çok hastalık tedavi edilmekle beraber aynı zamanda dini açıdan da önemi bulunmaktadır. Hiç bir rahatsızlık olmasa da senede 2 defa hacamat yaptırmak makbul görülmüştür. Böylece kişide bağışıklık sisteminin güçlenmesi amaçlanmış, hastalıklardan korunma hedeflenmiş olabilir. Neticede uygulanan cerrahi bir işlem ve sonucunda bir kanama durumu var. Tıbbi olarak vücut bunu bir tahribat olarak algılayıp kendini koruyacak hormonları salgılar ve kan miktarını arttırmak için üretime geçecektir. Bu durumda dışarıdan gelen risklere karşıda kendini korumuş olur.

Gebze’de bulunan kliniğimizde hacamat steril bir ortamda güvenilir şekilde uygulanmaktadır. Hacamat günleri için önceden randevu alınarak gelinmesini zaman kaybını önlemek için özellikle tavsiye ederiz. Tedavi için hacamatı her gün yapmaktayız.

Dr. Fatih Hakan ÇAM
Gebze Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kliniği
Randevu: 0 538 085 20 44
instagram: @GebzeAkupunktur
Yazı Ekleme Tarihi: 04.04.2019 
Yazı Güncelleme Tarihi: 07.07.2019