Modern Batı Tıbbı ile tedavisi mümkün bir çok hastalık mevcutken bazı rahatsızlıklarımızın üstesinden gelemediğimiz olmuştur. Veya, karşılaştığımız bazı sağlık sorunlarını büyüklerimizden öğrendiğimiz uygulamalarla tedavi etmeye çalışmışızdır.

Her ne kadar modern tıp yanımızda olsa da öncelikli olarak görgü ve bilgilerimizle hareket ederek kültürümüzün oluşturduğu tedavi yöntemlerinden vazgeçmemiz mümkün değildir. Öyle ki, bileği burkulana çiğ hamur basmak; arı soktuğunda yoğurt çalmak; ufak cilt lezyonlarına tükrük çalmak gibi öğretiler günlük yaşamımızın bir parçasıdır.

Bu tedavileri modern tıptan ayırmak, bu uygulamaları tedavi olarak saymamak yerine tıbba uydurmaya çalışarak daha temiz, hijyenik ve bilgiye dayanarak standarta bağlanmış uygulama haline getirmek elbette daha uygun olacaktır.

Fitoterapi: Bitkilerle doğal tedavi şeklidir. Vücut için faydası olduğu ispatlanmış bitkiler tek veya karışım halinde tatbik edilir.

Sülük Tedavi: Eklem rahatsızlıklarında tıbbi olarak üretilmiş sülüklerin cilde uygulanmasıyla yapılan tedavi yöntemidir.

Kupa Tedavisi: Bölgesel vakum uygulaması sayesinde kan dolaşımı arttırılır. Kas iskelet sistemi ağrılı durumlarında etkilidir.

Yine kas iskelet sistemi ve eklem rahatsızlıkları için osteopati, karyopraksi, proloterapi uygulamaları mevcut olup tedavide etkinlikleri ispatlanmıştır.

Refleksoloji: El, ayak ve kulak bölgesi masajıyla vücut bütününde sağlık getirir.

Ozon Tedavisi: Bölgesel veya tüm vücuda uygulanan Ozon gazı sonrası iyileşmeyi hızlandırma ve iyilik halinin sağlanmasına yardımcı olur.

Homeopati: Kişiye özgü seçilmiş doğal ilaçlarla tedavi yöntemidir.


0 yorum