Hacamat hakkında sık sorulan sorular a cevap verirken aynı zamanda hacamatı da kısaca sizlere özetlemeye çalışacağım. Bu sayede hacamat hakkında daha hızlı fikir edinerek uygulama hakkında genel bir fikir edinmenizi sağlamaya çalışacağım. Yine de aklınıza takılan sorularınız olursa bana bu sayfadaki formu doldurarak göndermekten çekinmeyiniz.

Hacamat Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hacamat Nedir?

Deri altında birikmiş, kılcal damarlarda dolaşmayan atıl kalmış, vücuda zararlı, biriktiği bölgedeki organı tahrip eden kirli kanın, vücuttan dışarıya atılma işlemine hacamat denir.

Hacamat: Sağlığı korumak veya tedavi amacıyla vücudun belirli yerlerinden kan almaktır.

Sözlükte; “Emmek” anlamına gelen “Hacm” kökünden gelir. Tıbbî tabir olarak “Kan aldırma” diye ifade edilir. Bu işi yapan kimseye, “Hacim” ya da “Haccâm” denir. Kan alma işinde kullanılan alete, “Mihcem” ya da “Mihceme” denir.

Hacamat vücudun hangi bölgelerinde yapılır?

Genelde sırt bölgesinden uygulama yapılsa da yaptıran kişinin hastalığına, şikayetine göre baş bölgesi ve vücudun diğer akupunktur noktalarına da uygulanabilir. Ancak uygulama yapılacak bölge doktor tarafından belirlenmelidir.

Tarama Hacamatı Nedir?

Vücudu bir bütün olarak ele alarak, toplam 4 seans şeklinde yapılan hacamat seansıdır. Böylece, 4 seans sonucu tüm vücut taranmış, temizlenmiş ve bağışıklık sistemi uyarılmış olur. Tedavinin etkisi güçlü ve kalıcılığı uzun olur. Hastalıklara karşı koruyucu ya da tedavi edici etki daha fazla olur. Çünkü bir bölgedeki rahatsızlık tüm vücudu etkiler veya tüm vücuda yayılabilir.

hacamatt
Hacamatın Faydaları

Tıbbi hacamat nasıl uygulanır?

Önce kupa uygulanacak cilt bölgesi tıbbi olarak mikropsuz hale getirilir, steril eldiven kullanılarak kupa uygulanır birkaç dakika sonra kupa uygulanan yerlere tek kullanımlık bistüri ile çizikler atılır, tekrar kupalama yapılarak vakkumlama yapılır. Böylece istenmeyen maddeler dışarı çekilir. 2-3 kez bu işlem tekrar edilir hastalık durumlarına göre tedavi seansları farklılık gösterir. Bu uygulama tamamen acısız olup asla hacamat bölgesinde iz kalmaması gerekir. Aşırı kan akması teknik bir hatadan kaynaklanır. Burada kesi yerleri derin bölgelere gitmemeli yüzeyel olmalıdır.

Hacamat Kalbe Zarar Verir mi ?

Hacamat kandaki katılığı aldığı için kanı temizleyip arındırdığı için kalbinde çalışmasını kolaylaştırır. Kalbe de büyük bir rahatlık verir. buna bağlı olarak bütün vücut rahatlar.

Hacamat Caiz midir?

Hasta isen sağlığına kavuşmak için, sağlıklı isen sağlığını korumak için hacamat yaptırmak caizdir.

Normal kan verme ile arasındaki farkları nelerdir?

Hacamat kanında sadece bozuk kan hücreleri ve hastalık yapıcı toksik maddeler bulunur. Beyaz kan hücreleri daha azdır, demir bağlama kapasitesi daha azdır, yine kreatinin hacamat kanında daha yüksektir. Netice itibarı ile normal kanda faydalı faydasız tüm maddeler ve sağlıklı kırmızı kan hücreleri bulunurken hacamat kanında sadece bozuk kırmızı kan hücreleri bulunur.

Hacamat hangi hastalıklarda kullanılır?

En çok kas iskelet ağrılarında, kalp hastalıklarında, hormonal dengesizliklerde, astım, diyabet, romatizmal hastalıklarda, sinir hastalıklarında zehirlenmelerde, böbrek hastalıklarında, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, hafızanın güçlendirilmesinde ve yaşlılık etkilerinin azaltılmasında sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Hacamat uygulanır uygulanmaz bir hafiflik ve ağrılarda azalma hissedilir.

Hacamattan Önce Nelere Dikkat etmek gerekir?

1 gün öncesinden çok ağır işler yapıp kendini yorma
Ağır yağlı ve hazmı zor yiyecekler yeme
Hafif bir yemek yedikten 3-4 saat sonra hacamat ol.
3-5 gün öncesinden bol su içmeye başla.

Hacamattan Sonra Nelere Dikkat edilmelidir?

Bal şerbeti veya meyve suyu, maden suyu bir şeyler iç.
24 saat sonra banyo yap, çizikler iltihaplanmasın
Hacamattan hemen sonra iki saat uyuma
Tıka basa yemek yeme.
Hava cereyanından kendini koru.

Hacamatı Kimler Yapabilir?

2014 yılında yayınlanan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Yönetmeliği sonrasında Kupa ve Hacamat uygulama yetkisi Tıp Fakültesi mezunu olan doktorlara verilmiştir. Ülkemizde yasal olarak kupa ve hacamat tedavisini yapabilecek kişiler hekimlerdir. Bu hekimlerden de sadece Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen merkezlerden eğitim alarak sertifikasyonu yapılmış hekimler bu uygulamaları yapabilirler.

Dr. Fatih Hakan ÇAM
Yazı Ekleme: 07.04.2019
Yazı Güncelleme: 07.04.2019


0 yorum