Hacamat ne zaman yapılmasıyla ilgili tek kıstas hacamatın ne amaçla yapılacağıdır. Hacamat herhangi bir hastalığı tedavi etmek amacıyla yapılacaksa herhangi bir gün veya saatte yapılabilir. Ancak hacamat dini bir gereklilik yani sünnet için yaptırılmak isteniyorsa bu yazı ilginizi çekecektir.

İslami gelenekte kupa tedavisi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’in bir geleneği olarak kabul edilmektedir. Kupa tedavisi genel iyilik hali ve bazı özel durumları tedavi etmek için önerilmektedir. Bu özel durumlarda kupa tedavisi uygulaması için özel bir gün ya da zaman yoktur!!! ve gerekli olduğu zaman uygulanmaktadır. Tedavi edici amaçlı her gün yapılabilir. 

Dini yada Sünnet Amaçlı Hacamat Ne Zaman Yapılmalıdır?

İbni Sina, el-Kanun fi’t-Tıb isimli meşhur eserinde bu hadîsle ilgili olarak şu açıklamaya yer verir: Kamerî ayların başında kan aldırmak tavsiye edilmez. Çünkü vücuttaki kan, kamerî ayların ilk günlerinde daha azdır. Ayın on beşinden sonra yani dolunay günlerinde ise ayın çekim gücünün artması sebebiyle vücuttaki sıvı maddeler hem çoğalır hem de hareketlenir. Bu sebeple bu günlerde alınan kan da kişiye zarar vermez. (İbni Sina, Kanun I, s. 212)

Günümüzde yapılan bazı araştırmalar da ayın insan vücudu üzerinde değişik etkiler meydana getirdiğini, dolunay günlerinde vücuttaki hormon ve sıvı dengesinde değişmeler görüldüğünü, kadınlardaki doğum ve âdet görme kanamalarının daha şiddetli olduğunu ortaya koymuştur.

Hacamat kameri (hicri) ayların 17., 19 ve 21. günlerinde uygulanması önerilir. Sünnet amaçlı uygulamalarda bu takvime riayet edilirken, tedavi amaçlı uygulamalarda bu günlerin önemi yoktur. Ayın on beşinden sonra yani dolunay günlerinde ise ayın çekim gücünün artması sebebiyle vücuttaki sıvı maddeler hem çoğalır hem de hareketlenir. Bu sebeple “bu günlerde alınan kan da kişiye zarar vermez” kanısı oluşmuştur.

Hacamat nasıl yapılır?

ay halleri
Hicri Takvim aya göre ayarlanmıştır.

Aralık Ayı Hacamat Günleri >>>

Ay Çekim Gücüyle İlgili Diğer Öngörüler

22 sinden 30 una kadar ay küçük olduğu için bedenler zayıf olur ve çıkan kan az olacağından faydası az olur (Bunun içindir ki ameliyatlar mümkünse ayın 14 ünden sonra yapılmalıdır. Bunun için denilmiştir ki; Kesilmesi istenen bir iş, ay küçülürken, yani 14 ünden 30 una kadar yapılmalı. Devam etmesi istenen bir iş de ay büyürken yani 1 inden 14 üne kadar yapılmalı.Mümkünse devam etmesi istenen bir işe ayın ilk çarşambası başlanmalı. Bununla beraber ayın 1 inde ortasından ve sonunda bir işe başlama. – Marifetname). Hadis-i Şeriflerde, tekli günler tavsiye edilmiştir. Bu günler içinde en çok faydalı olduğu gün ayın (Hicri)17 nci günüdür. Ondan sonra (Hicri)19, ondan sonra (Hicri)21, ondan sonra (Hicri)15 nci gündür.

Tıbbi Nebeviye göre

Hacamat haftanın hangi günlerinde yapılmalı?

Hacamat Pazartesi günü yapılmalıdır.Hakkında teşvik olup yasak olmayan tek gün pazartesidir. Haftanın üç günü hakkında hem teşvik edici, hem de yasaklayıcı Hadis-i Şerifler vardır. Eğer Pazartesi günü mümkün olmazsa, bu üç günde hacamat olunabilir. Bu günler; Pazar, Salı, Perşemebe (Salı günü ayın, hicri 17′nci gününe gelirse hacamat için çok uygundur.)

Hangi günlerde hacamat yapılmamalı?

Haftanın üç günü hakkında teşvik olmayıp sadece yasaklayıcı Hadis-i Şerifler vardır. Bu üç günde yasak günlerdir; Çarşamba, Cuma, Cumartesi (Bu günlerde ameliyat, mümkünse yapılmamalıdır.) bu günlerde kesinlikle hacamat olmamak gerekir.

Hadis-i Şerif’te “Kim Çarşamba veya Cumartesi günü hacamat olurda bedeninde alaca hastalığı görürse, sadece kendini kınasın.”,”Cuma günü bir saat vardır, kim o saatte hacamat olursa mutlaka ölür.”, “Cuma, Cumartesi, Pazar günleri hacamat olmaktan kaçının.”

Hadis-i Şerifler; “Kim Perşembe günü Hacamat olurda o gün hastalanırsa,o hastalıkta ölür.”, “Salı günü kan günüdür,o günde bir saat vardır ki o saatte kanama kesilmez.”

Günün hangi saatinde yapılmalı?

En faydalısı güneş doğduktan 1 saat geçtikten sonraki 2 saattir. (bu 2 saatten sonrada öğlen kerahet vaktine kadarda hacamat yapılabilir), bu mümkün olmazsa öğlen ikindi arası. (Kerâhat Vakti, güneşin doğuş, batış ve tam tepede bulunduğu vakte denir. İslam dinine göre kerahat vakitlerinde namaz kılınması mekruh’tur.)

Hacamat Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Hacamat aç karnına yapılır. 3 saat öncesinden yeme işlemi bırakılır.
  • Evli olanlar 24 saat öncesi ilişkiye girmemeleri hacamat faydasını artırır.
  • Asgari 24 saat öncesi mümkünse 48 saat öncesi hayvansal gıda alınmazsa hacamat daha faydalı olur.

Hacamat Yaptırdıktan Sonra sonra Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

  • Asgari iki saat kadar bir şey yenmemelidir.
  • Hacamat’tan sonra iştah biraz açılabilir. Mümkün olduğunca hafif gıdalarla geçirmek hacamat’ın faydasını arttırır.
  • Hacamat’tan sonra iki saat cima yapılmaması hacamat’ın faydasını arttırır.
  • Hacamat’tan sonra 48 saat hayvansal gıda perhizine devam edilir.
  • 12-24 saat sonra duş alınabilir. Duştan hemen sonra yara izlerinin olduğu bölgelere zeytinyağı veya kantoron yağı sürmek iz kalmaması ve yaraların çabuk iyileşmesi açısından büyük fayda sağlar.
  • Hacamat’tan sonra sirkeli su ya da bal şerbeti içmek çok faydalıdır, her iki gıdanın da damar açıcı özelliği vardır.

Dr. Fatih Hakan ÇAM
Yazı Ekleme: 07.04.2019
Yazı Güncelleme: 07.04.2019


6 yorum

Hacamatın Faydaları - Dr. Fatih Hakan ÇAM - wet cupping benefits · 7 Nisan 2019 01:28 tarihinde

[…] Hacamat Nedir? Hacamat Nasıl Yapılır? Hacamat hangi günlerde yapılır? […]

Hacamat Nasıl Yapılır? - Dr. Fatih Hakan ÇAM - wet cupping how · 7 Nisan 2019 01:28 tarihinde

[…] Hacamatın faydaları da uygulanan yerlerine göre değişiyor. Hacamat hangi günlerde yapılır? […]

Hacamat Nerelere Yapılır? - Dr. Fatih Hakan ÇAM wet cupping · 7 Nisan 2019 01:28 tarihinde

[…] Hacamat hangi günlerde yapılır? […]

Hacamat Neden Yapılır? - Gebze Akupunktur Kupa Hacamat Sülük · 17 Haziran 2019 19:36 tarihinde

[…] yatak istirahatsiz, iş gücü kaybı olmadan tatbik olunan bir tedavi metodu olan hacamat, uygun zaman dilimlerinde belli aralıklarla usulüne uygun olarak yapılırsa, vücudun dışarıya atamadığı ağır […]

Gebze'de Hacamat Tedavisi - Dr. Fatih Haklan ÇAM tarafından · 7 Temmuz 2019 16:10 tarihinde

[…] bulunan kliniğimizde hacamat steril bir ortamda güvenilir şekilde uygulanmaktadır. Hacamat günleri için önceden randevu alınarak gelinmesini zaman kaybını önlemek için özellikle tavsiye […]

Kliniğimiz - Gebze - Akupunktur Kupa Hacamat Sülük Uygulamaları · 6 Ağustos 2019 23:24 tarihinde

[…] Hacamat Günleri […]