Hacamat vücutta hangi noktalara uygulanır? Hacamat uygulanan yerler nerelerdir? Hacamat noktaları nasıl seçilir? Hacamat uygulanan noktalar nasıl tespit edilir? Nerelere hacamat yapılır? Vücutta hacamat yapılan yerler nerelerdir?

Hacamat genel olarak sırt bölgesine yapılır. Ancak hacamat yaptıracak hastanın şikayetlerine göre baş bölgesi ve vücudun diğer akupunktur noktalarına da uygulanabilir. Ancak uygulama yapılacak bölge doktor tarafından belirlenmelidir.

Ben kliniğimde hacamat uygulaması tercih ettiğim hastalarım için genelde akupunktur noktalarını tercih etmekteyim. Ancak bunun dışında hacamat için en faydalı yerin iki kürek arasının 10 cm üstü olarak söylenir. Bu nokta KAHIL noktası olarak bilinir ve sık olarak kullanılmaktadır.

Daha çok sırt bölgesinden yapılan hacamat, rahatsızlığın olduğu bölgelere de uygulanır. İki kulak arası ile kalbin arkası da hacamat için önerilen yerlerdendir. Hacamatın faydaları da uygulanan yerlerine göre değişiyor.

Hacamat Yapılan Ana Bölgeler

Vücudumuzda yıllar içinde toksinlerin biriktiği, en çok yoğunlaştığı, vücudumuzun en hareketsiz yeri olan kulunç bölgelerine hacamat yapılabilir. Kulunç bölgesi Peygamber Efendimizin(SAV) tavsiye ettiği kâhil bölgesidir. Kronik hastalıklar başladığında toksik kanın yoğunlaştığı ağrıyan, masaj ihtiyacı duyulan ilk bölge kahil bölgesidir. Burası boyun omurlarının bittiği, iki kürek kemiği arası bölgeye tekabül eder. Buraya yapılan yeterli dozda hacamat seansından sonra hacamat olan kişi vücudundaki sağlık belirtilerini hemen hissetmeye başlar; hafifleme, rahatlama, enerji, görmede netleşme, neşelilik hali gibi belirtiler kendini gösterir. Hacamat yapılan bölgeler içinde kâhil en önemli bölgedir.

Hacamat Yapılan Akupunktur Noktaları

Hacamat yapılan bölgeler içinde koruyucu hekimlikte genel sağlığın korunması için kullanılan ikinci derecedeki önemli bölge “life of gate” diye adlandırılan bel bölgesi noktalarıdır. Kostovertebral alanda ve lumbosakral bölgede olan kemiklerin üzerinde olmayan bölgeden uygun büyüklükte 4-5 kupa ile yapılan hacamatla birçok organ uyarılmış ve detoksifikasyon başlatılmış olur. Bu bölgeden yapılan çizikler dikkatle atılmalıdır çünkü duyarlı bölgelerdir.

Hacamat tedavisi yapılan noktalar içinde üçüncü sırada olan bölge üst ve alt bacak arka kısımlarının diz eklemine yakın yerlerindeki böbrek ve mesane meridyenlerinin geçtiği metabolizma hastalıklarında kullanılan noktalardır. Bu bölgeye yapılan hacamatla kişi bacaklarında ve eklemlerinde ciddi bir rahatlama hissedebilmektedir.

Hacamat Yapılan Özel Bölgeler

Hacamat tedavisi yapılan noktalardan bir diğeri kasıklardan yapılan hacamattır. Özellikle üreme ve cinsel sorunlarda, varikoselde kullanılan kasık bölgelerinde pubis üzeri ve crista iliaca superior anterior bölgelerinden hassas çiziklerle yapılan hacamat tedavisinden yüz güldürücü sonuçlar almak mümkündür.

Hacamatın hassas yapılması gereken en önemli final niteliğindeki bölgesi kafa hacamatıdır. Burada seçilecek tedavi noktaları hem yer olarak hem de hacamat çiziği miktarı açısından hassasiyet gösterir. Bu noktalar Peygamber efendimizin hadisi şeriflerinde geçen ahdayn noktalarıdır. Kulak arkasında mastoid kemiği üçte bir oranında içine alan bu bölge vakumlanırken de mihcemin çiziği atılırken de dikkatli olunması gereken bölgedir. Kafa hacamatında tedavi edilen diğer noktalar hafıza için, migren için, yüksek tansiyon için, genel baş ağrıları için olmak üzere 4-5 yerden alınabilir.

İki çukurdan yani ense çukuru ve bıngıldaktan (kafa tepesi çukuru), hacamat yapılmaz.

Hacamat Nerelere Yapılır

Hacamatı o dönemde uygulanan en iyi tedavi metotları arasında sayan Resûl-i Ekrem ve ashabının genel olarak ağrıya ve baş ağrısına karşı, baş (Buhâri, Tıb 13; Müslim, Musakat 62, 63), iki omuz arası (kahil) (Ebû Dâvûd, Tıb 4; İbn Mâce, Tıb 21), boyunun sağ ve solunda bulunan damarlardan (ahdaayn) (Ebû Dâvûd, Tıb 4; Tirmizi, Tıb 12), kalça ve ayağın üstünden (Buhârî, Tıb, 14, 15; Ebû Dâvûd, Menâsik, 35, Tıb, 4,5) hacamat yaptırdıkları rivayet edilmektedir.

Hacamatta, vücutta kan alınabilecek noktaların bilinmesi önemlidir. Hadîslerde Peygamberimiz’in (SAS), başından, boynundan, omzundan ve ayağından hacamat yaptırdığını görmekteyiz. Fakat hacamatın vücudun sadece bu azalara uygulanmadığını ağrıyan yere göre vücudun değişik yerlerine de uygulandığını bilmekteyiz.

Hacamat hangi günlerde yapılır?

Yapılan Yere Göre Faydalar

İki omuz başı arasından kan aldırmak, omuz ve boğaz ağrılarına karşı faydalıdır. Omuzdaki şah damarının kollarından kan aldırmak ise, vücutta kan çoğalmasından, veya kanın bozulmasından yahut hem kan çoğalması ve hem de bozulmasından meydana gelen baş ağrılarına; yüz, diş, kulak, burun, boğaz ve göz ağrılarına karşı faydalıdır.

Çene altından kan aldırmak ise; zamanında yapıldığında, yüz, diş ve boğaz ağrılarına karşı fayda sağlar. Ayak üzerinden kan aldırmak, topuktaki damardan kan aldırmaya denk olup uyluklar ve bacaklardaki yaralara, âdet kanının kesilmesine ve husyelerde meydana gelen kaşıntılara karşı faydalıdır. Göğüsün altından kan aldırmak ise, uyluk çıbanlarına, yine uylukta meydana gelen kaşıntı ve sivilcelere, mafsal ağrılarına, bâsura, ayak ve bacaklardaki aşırı şişliğe ve sırttaki kaşıntılara karşı faydalıdır.

Beyin rahatsızlıklarında baştaki damardan, göğüs hastalığı için akciğerle ilgili damardan, siyatik ve eklem ağrıları için siyatik damarından, âdet kanamasını söktürmek için ayak parmaklarından kan alınır. Eğer bu iş için bacaklardan kan alınırsa, âdet kanaması daha fazlalaşır. Göz ağrısı, ağız kokusu ve baş ağrısını gidermek için baştan kan alınır.

Koldaki üç ana damardan biri olan ve akciğer damarı diye bilinen bâsilik damarından kan aldırmak, karaciğer ve dalaktaki hararetin giderilmesine ve bunlarda kan çoğalmasından meydana gelen şişliklere; akciğer şişliklerine, karındaki ağrı ve sancılara akciğer zarı iltihabına; dizkapaklarından kalça kemiğine kadar olan kısımdan yapılan hacamat da; kanla ilgili bütün hastalıklara karşı faydalıdır.

Koldaki atardamardan kan aldırmak, vücutta kanın çoğalmasından ve bilhassa kanın bozulmasından dolayı meydana gelen hastalıklara karşı faydalıdır.

Kolda baş damarı diye bilinen damardan kan aldırmak ise vücutta kan çoğalması veya kanın bozulması ile başta ve boyunda meydana gelen hastalıklar için faydalıdır. Boyunda bulunan şah damarlarından kan aldırmak; dalak ağrısı, nefes darlığı ve alnın her iki yanında meydana gelen ağrılara karşı faydalıdır.

Koldaki atardamardan kan aldırmak, vücutta kanın çoğalmasından ve bilhassa kanın bozulmasından dolayı meydana gelen hastalıklara karşı faydalıdır.

Ayrıca

Deriden kan aldırmak, vücut yüzeyini; damardan kan aldırmaktan daha iyi temizler. Damardan kan aldırmak ise, vücudun derinliklerindeki kirli kanın temizlenmesi için daha faydalıdır. Deriden kan aldırmak ince kan çıkarır. Yaşlılar, zayıflar, çocuklar ve damardan kan aldırmaya tahammül edemeyenler için gayet iyi gelir.

Başın ense çukurundan kan aldırmak, koldaki can damarından kan aldırmaya denktir. Buradan kan aldırmak, kaşlar ve göz kapaklarındaki ağırlığı hafifletir, göz kapaklarındaki kaşıntı ve ağız kokusuna karşı şifâdır.

İki kalça arasından kan aldırmak ise, uyluklarda çıkan çıban, uyuz, sivilce gibi hastalıklara; ayrıca nikris, basur bacak şişmesi, mesane ve rahim ağrısı ve sırtta meydana gelen kaşıntıya karşı faydalıdır.

Kan aldırmanın faydaları, bu saydıklarımızdan çok daha fazladır. Sıcak memleketlerde ciltten kan aldırmak, damardan aldırmaktan daha faydalı ve daha emniyetlidir. Birçok ilaç yerine de geçer.

Bu yazıda Hacamat Nerelere Yapılır sorusuna cevap aradık.

Dr. Fatih Hakan ÇAM
Yazı Ekleme: 06.04.2019
Yazı Güncelleme: 27.09.2019


4 yorum

Hacamat Nasıl Yapılır? - Dr. Fatih Hakan ÇAM - wet cupping how · 6 Nisan 2019 00:49 tarihinde

[…] faydaları da uygulanan yerlerine göre […]

Kupa Tedavisi - Dr. Fatih Hakan ÇAM - Cupping, Kuru Kupa · 6 Nisan 2019 00:50 tarihinde

[…] tedavisinden farklı olarak, kupa tedavisinde dışarı kan akıtılmaz. Hacamatın faydaları da uygulanan yerlerine göre […]

Hacamatın Faydaları - Dr. Fatih Hakan ÇAM - wet cupping benefits · 7 Nisan 2019 01:29 tarihinde

[…] faydaları da uygulanan yerlerine göre […]

Hacamatın Faydaları - Gebze Akupunktur Kupa Hacamat Sülük - wet cupping benefits · 21 Haziran 2019 11:39 tarihinde

[…] faydaları da uygulanan yerlerine göre […]