Size bu yazımda Hacamat öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler vereceğim.

Hacamat geleneksel bir tedavi yöntemi olup bin yıllarca bir çok toplum tarafından bir tedavi yöntemi olarak kullanılmıştır. Bu kadar uzun yıllar boyu kullanılan ve bir çok kavim/toplum tarafından kabul görmüş olan bu tedavi yöntemi elbette güvenlidir. Ancak yine de hacamatın bir cerrahi tedavi gerçeğini göz ardı etmemek gerekir. Neticede cilde atılan kesiler suretiyle kan çıkarılmaktadır. Vücutta açık yaralar oluşturulmaktadır. Bu “açık yaralar” ve “dış dünya ile oluşan kan teması” yapılan işlemin cerrahi riskini ortaya koyar.

Hacamat cerrahi biri işlemdir. Disiplin ve hijyen gerektirir.

Hacamat uygulaması için özel bir hazırlığa gerek yoktur. Ancak dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır.

Aralık Ayı Hacamat Günleri >>>

Hacamat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler – Hacamata Hazırlık

Hacamat için ateşli veya kanamalı bir hastalığınızın olmaması gerekir. Doktorunuz, zaten hacamat öncesi bu konularda genel bir hikayenizi alacak ve gerekirse tetkik isteyecektir. Kanama bozukluğu olanlar veya ciddi kansızlık durumu olan kişilerin tespiti önemlidir. Kanama faktörleri tespit edilerek hacamat uygulanabilir. Kan değerleri doktorunuz tarafından değerlendirilerek güvenli bir hacamat uygulaması yapılabilir.

İlaç kullanımı hakkında hekiminizi bilgilendiriniz. Özellikle kan akışkanlığını arttıran aspirin, plaviks gibi ilaç kullanan hastaların bu ilaçları ne zaman kullanmayı bırakmaları ve tekrar ne zaman başlamaları gerekitğini hacamat öncesi hekimlerine danışmış olması gerekir.

Açlık durumu en sık sorulan sorulardandır. Hacamat uygulaması esnasında çok aç olmanız istenmez. Neticede uygulanacak cerrahi esnasında tansiyon düşüklüğü yaşabilirsiniz. Ama aynı zamanda çok tok olmanız da uygun olmaz. Yemek sonrası hacamat dahil yapacağınız her türlü iş esnasında reflü (ağıza acı su gelmesi) durumu oluşabilir. Bu rahatsızlıkla beraber midenin dolu haliyle bir müdahale yapılması da yine tıbben uygun karşılanmamaktadır. Dolayısıyla Hacamat öncesi ne aç ne tok, mümkünse yemekten 2-3 saat sonra uygulama yapılması uygun olur.

Hacamatta kupa çekilen bölge neşterle kesiler atılarak yeniden kupa çekilir.

Hacamattan günler önce yağlı yemek yemiş olmak, hacamattan önce nar suyu gibi antioksidan meyve suları içmek, farklı beslenme tarzları elbette kan dolaşımını etkileyecektir ama tıbben hacamat için bir engel değildir.

Kadınların regl (aybaşı, mens, menstruasyon) döneminde hacamat yaptırmaları da uygun karşılanmaz. (Regl de bir detoks yöntemidir. Kadın bu dönemde zaten kendini yenilemektedir. Ancak bu süreç bittikten sonra uygulamakta fayda olur.)

Hacamat öncesi cinsel ilişkide bulunmuş olmak, hacamat yaptırmaya engel değildir ancak İslami yönden kişinin abdestli olması şartı nedeniyle böyle bir kural ön görülmüştür. Temiz olmak, vücudun temiz olması, bedenin de ruhla beraber temiz olması gerekir. Bu yüzden Hacamat uygulamasına gelirken vücudun temiz olmasına özen göstermek gerekir.

Son olarak

Hacamat uygulaması öncesi üzerinizde bulunan saat, bilezik, kolye gibi aksesuar ve takıların çıkarılması uygun olur. Bu sayede hacamatın genelde yapılma nedeni olan vücut enerji dengesinin sağlanması daha çok mümkün olur. Parmağı sıkıştıran bir yüzük, bileği sıkıca saran bir saat, boyunda kupalamaya engel olacak kolye gibi aksesuarlar hem dolaşımı hem de enerji akışını bozacaktır. Diğer taraftan hacamat uygulaması esnasında kişinin bedeni herhangi bir şeyle temas etmediği sürece daha rahat olacak ve daha fazla gevşeyecektir.

Hacamat güvenli bir tedavi yöntemidir. (Pubmed) Senede 2 defa hacamat yaptırmak faydalı olacaktır. Hacamat öncesi dikkat edilmesi gereken noktalara değinmeye çalıştık. Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kliniğimizde güvenle hacamat yaptırabilirsiniz.

Bu bilgiler dışında hekim olmayıp da hacamat yaptığını iddia eden kişilerin sizi etkisi altında tutmak için söyleyeceği tavsiyelere ve söylemlere itibar etmeyiniz. Hacamat ve sağlığınızla ilgili en güvenilir bilgiyi tıp ilmine sahip hekiminizden öğrenebilirsiniz. Size sadece bir telefon kadar uzağız. Arayıp sormaktan çekinmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Dr. Fatih Hakan ÇAM
Yazı Ekleme: 15.05.2019
Yazı Güncelleme: 15.05.2019


2 yorum

Hacamat - Dikkat Edilmesi Gerekenler - Gebze Akupunktur Kupa Hacamat Sülük · 15 Mayıs 2019 15:31 tarihinde

[…] öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenlerden daha önce bahsetmiştik. Bu yazımda hacamat esnasında […]

Hacamat Fiyatları - Dr. Fatih Hakan ÇAM - Gebze Hacamat · 21 Eylül 2019 02:43 tarihinde

[…] tedavisinin neden yapılması gerektiği ve öncesinde / sonrasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bu yazılarımızı okuyabilirsiniz. Vücuda […]