Size bu yazımda Hacamat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler vereceğim.

Hacamat geleneksel bir tedavi yöntemi olup bin yıllarca bir çok toplum tarafından bir tedavi yöntemi olarak kullanılmıştır. Bu kadar uzun yıllar boyu kullanılan ve bir çok kavim/toplum tarafından kabul görmüş olan bu tedavi yöntemi elbette güvenlidir. Ancak yine de hacamatın bir cerrahi tedavi gerçeğini göz ardı etmemek gerekir. Neticede cilde atılan kesiler suretiyle kan çıkarılmaktadır. Vücutta açık yaralar oluşturulmaktadır. Bu “açık yaralar” ve “dış dünya ile oluşan kan teması” yapılan işlemin cerrahi riskini ortaya koyar.

Hacamat cerrahi biri işlemdir. Disiplin ve hijyen gerektirir.

Hacamat uygulaması sonrası dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır.

Hacamat uygulaması sonrası yara yerleri genelde doğal yağlarla silinerek kapatılır ve iyileşmeye bırakılır. Bu yaralar kendisini toparlaması bir müddet dokunmamakta fayda vardır. Eğer ciddi kanamalı bir hastalığınız yoksa uygulama sonrası ayrıca bir kanama beklemiyoruz. Pansumanlar açıldığında yara yerleri nispeten iyileşmiş olacaktır. Tam iyileşme 2 günden 1 haftaya kadar uzayabilir. Bir miktar iz kalabilir.

Hacamat kupa çekilmiş bölgenin bistürü ile kanatılması ve sonra yeniden kupa uygulanması işlemidir.

Yaranın iyileşme sürecine müdahale etmemek için ilk gün duş almamak iyi olur. Hacamat yaraların iyileşmediğinden şüpheleniyorsanız doktorunuza mutlaka bilgi veriniz. Bazı durumlarda ek pansuman gerekebilir.

Hacamat sonrası genel bir rahatlama hissedersiniz. Sanki pamuklar üzerinde yürüyormuş gibi bir duygu kaplayabilir. Bu uygulamanın verdiği rahatlamadan kaynaklı beklenen bir durumdur.

Ancak bazı durumlarda halsizlik ve bitkinlik durumu da söz konusu olabilir. Bu durumda eğer bilinen bir şeker hastalığınız yoksa makul miktarda biraz tatlı tüketebilirsiniz. Bu bir posiyon sütlü bir tatlı da olabilir, bir kesme şeker veya akide şekeri de olabilir.

Aralık Ayı Hacamat Günleri >>>

Beden toksinler arınmış ve tazelenmiş olduğu için sigara ve alkol tüketimi mümkün olduğunca ertlenmelidir. Hatta bu vesile ile bundan sonra içmemek daha iyidir.

Hacamat sonrası cinsel ilişkide bulunup bulunmama hususu hakkında net bir şey yoktur. Tıbben sakıncası da yoktur. Hatta hacamatın verdiği zindelikle bir performans artışı beklenir. Sakıncası yoktur.

Hacamat Hurafeleri

Hacamat güvenli bir tedavi yöntemidir. (Pubmed) Senede 2 defa hacamat yaptırmak faydalı olacaktır. Bu yazımda hacamat sonrası nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili bilgiler vermeye çalıştım. Bu bilgiler dışında hekim olmayıp da hacamat yaptığını iddia eden kişilerin sizi etkisi altında tutmak için söyleyeceği tavsiyelere ve söylemlere itibar etmeyiniz. Hacamat ve sağlığınızla ilgili en güvenilir bilgiyi tıp ilmine sahip hekiminizden öğrenebilirsiniz. Size sadece bir telefon kadar uzağız. Arayıp sormaktan çekinmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Dr. Fatih Hakan ÇAM
Yazı Ekleme: 15.05.2019
Yazı Güncelleme: 15.05.2019


2 yorum

Hacamat Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Dr. Fatih Hakan ÇAM · 21 Mayıs 2019 15:10 tarihinde

[…] uygulaması öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenlerden daha önce bahsetmiştik. Bu yazımda hacamat esnasında dikkat […]

Hacamat Fiyatları - Dr. Fatih Hakan ÇAM - Gebze Hacamat · 21 Eylül 2019 02:43 tarihinde

[…] tedavisinin neden yapılması gerektiği ve öncesinde / sonrasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bu yazılarımızı okuyabilirsiniz. Vücuda direnç katan […]