Size bu yazımda Hacamat uygulaması öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler vereceğim.

Hacamat uygulaması öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenlerden daha önce bahsetmiştik. Bu yazımda hacamat esnasında dikkat edilmesi gereken durumları anlatmaya çalışacağım. Bu durumlar hacamat olacaklardan ziyade hacamatı yapan hekimler için daha önemlidir.

Hacamat uygulaması geleneksel bir tedavi yöntemi olup bin yıllarca bir çok toplum tarafından bir tedavi yöntemi olarak kullanılmıştır. Bu kadar uzun yıllar boyu kullanılan ve bir çok kavim/toplum tarafından kabul görmüş olan bu tedavi yöntemi elbette güvenlidir. Ancak yine de hacamatın bir cerrahi tedavi gerçeğini göz ardı etmemek gerekir. Neticede cilde atılan kesiler suretiyle kan çıkarılmaktadır. Vücutta açık yaralar oluşturulmaktadır. Bu “açık yaralar” ve “dış dünya ile oluşan kan teması” yapılan işlemin cerrahi riskini ortaya koyar.

Hacamat cerrahi biri işlemdir. Disiplin ve hijyen gerektirir.

Hacamat, bir cerrahi tedavi yöntemidir ve mutlaka hekim tarafından yapılması gerekir. Hacamat yaptıracaksınız, Sağlık Bakanlığı tarafından sertifikalandırılarak yetkilendirilmiş tıp doktorlarına yaptırınız. Böylece hem daha ehil, eli cerrahiye yatkın uzman birine kendinizi teslim etmiş olursunuz hem de uygulamayı yaptıracağınız yer sürekli Sağlık Bakanlığı’nca denetim altında olduğu için güvenle temiz bir ortamda gerçekleştirmiş olursunuz.

Hacamatın kimlere yapılmayacağını yazmıştık. Bu kişiler dışında hacamat uygulaması yapılırken şu hususlara da dikkat etmek gerekir.

  • Hasta çok aç veya yeni karnını doyurduysa dikkat etmek gerekir.
  • Kadınların adet günlerinde hacamat yapmaktan sakınmak gerekir.
  • Kafa bölgesinden hacamat uygulanırken bebeklerde bıngıldaktan, diğer herkesten ense çukuru denilen bölgeden hacamat uygulamamak uygun olur.
  • Yanıkların, benlerin, egzama, yara ve varislerin üzerine hacamat uygulamamak gerekir.

Hacamat Uygulaması Hurafeleri

Hacamat güvenli bir tedavi yöntemidir. (Pubmed) Senede 2 defa hacamat yaptırmak faydalı olacaktır. Hacamat sizi hem bedenen hem de ruhen rahatlatacak ve şifaya erdirecektir.

Bu yazımda hacamat uygulaması esnasında nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili bilgiler vermeye çalıştım. Bu bilgiler dışında hekim olmayıp da hacamat yaptığını iddia eden kişilerin sizi etkisi altında tutmak için söyleyeceği tavsiyelere ve söylemlere itibar etmeyiniz. Hacamat ve sağlığınızla ilgili en güvenilir bilgiyi tıp ilmine sahip hekiminizden öğrenebilirsiniz. Size sadece bir telefon kadar uzağız. Arayıp sormaktan çekinmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Dr. Fatih Hakan ÇAM
Yazı Ekleme: 15.05.2019
Yazı Güncelleme: 15.05.2019


0 yorum