Hamilelik Problemleri

Hamilelik kadınlara sunulmuş en önemli bir özelliktir. İnsanın var oluş nedeni olan üremenin sağlanması kadınların bu eşsiz görevi yerine getirmeleri sayesinde olur. Döllenen yumurtanın rahime düşmesinden sonra başlayan süreç normal şartlar altında 9 ay 10 gün kadar sürer. Ancak hamilelik normal seyrinde giderken bile bir takım sorunlarla karşılaşılabilir. Bu sorunlar aslında hamilelik sürecini etkilemeyecek olsa bile anne adayınd huzursuzluğa ve endişeye neden olabilmektedir.

Ben bu yazımda hamilelerin hamilelik sürecince karşılaşabilecekleri problemlere değinmeye çalışacağım. Bildiğiniz üzere yazılarım yeni bilgilerle sürekli güncellendiği için bana gelen sorularla veya benim ulaştığım yeni bilgilerle bu yazımı da diğer yazılarımda olduğu gibi sürekli yeni bilgiler ekleyerek güncel tutacağım. Lütfen takipte kalın. Hamileliğinizin rahat geçmesini sağlamak için size destek olabilirim. Hamilelik sürecinde hem gebelik takiplerinizi, hem sağlık danışmanlığınızı hem de sorunlarınızın akupunktur ile tedavisini sağlayabilirim. Benimle bu sayfadan iletişime geçebilirsiniz. Sosyal hesaplarımdan takipte kalabilirsiniz.

Hamilelik ve Karşılaşılan Problemler

Uyku pozisyonu

7nci aydan önce nasıl rahat ediyorsanız, o şekilde yatabilirsiniz ama 7. aydan sonra sol yana yatarak uyuyun. Zira sırt üstü yatıyor olmanız aortunuza bası yapacağından kan dolaşımınız etkilenebilir. Sol yana yatarsanız kalbe kanın dönmesi daha rahat oluyor, ana atardamar yani aort üzerindeki bası azalıyor. Aksi takdirde bebeğin basısına bağlı olarak nefesiniz daralabilir.

Geceleri kabus görmek

Uykuya mideniz dolu olarak yatmanız rahatsızlık verebilir ve rüyalarınızı kabusa dönüştürebilir. Ayrıca akşam yemeğinde ağır yağlı ve hazmı zor yemekler yememek, uykuya iyi havalanmış bir oda ve rahat bir yatakta geçmek de çok önemli.

Ayrıca stres de gece uykuları için çok önemlidir. Günlük hayattaki stresiniz ve yoğun iş temponuz sıkıntılı olmaya başladı ise 32. haftadan sonra çalışmamanızda fayda var.

Hamilelik sürecinde problemler
Hamilelik sürecinde karşılaşacağınız sorunlar için yanındayız.

Sıcak banyo yapmak

Banyo, sauna ve kaplıca gibi her türlü sıcak, anne adayında damarlarda genişlemeye neden oluyor ve tansiyonun düşmesine yol açabiliyor. Normalde kişiler bu şekilde olan hipotansiyona dayanıklı olabilirken hamilelerde baş dönmesi ve baygınlık hissi olabiliyor. Ayrıca kaplıcalarda bulunan kükürt de rahatsızlık yaratabiliyor. O nedenle fazla sıcaktan kaçının.

X-Ray cihazından geçmek

Güvenlik kontrolü kapıları metal tarayıcısı olduğu için geçmekte sakınca yok. Ancak hamile olduğunuzu bildirirseniz güvenlik görevlileri bu konuda size mutlaka yardımcı olacaklardır.

Bebeğin tekmelerini hissetmemek

Bebeğin hareketleri ilk hamilelikte 18-20 haftada, ikinci ve sonrası gebeliklerde 16-18 haftada hissedilir. Bu durum, bebeğin ağırlığının 400-500 grama ulaşması ile ilgilidir.

32. haftada bebeklerin 1/3’ünde bebeğin poposunun aşağıda olduğu görülür, bu sebeple hamileler alt tarafta hareketleri hisseder. 32. haftadan sonra baş aşağı gelir ve hareketler daha yukarıda hissedilir.

Suni tatlandırıcı kullanımı

Suni tatlandırıcılardan özellikle hamileliğinizin ilk 3 ayı içerisinde uzak durun. Sonraki aylarda ise günde 3-4 adet kullanımının zararı olduğu şimdiye dek bildirilmiş değil. Ancak bir süre sonra bununla ilgili farklı çalışmalar ortaya çıkabilir. O nedenle temkinli olmanızda fayda var.

Selülitlerde artış

Selülitler kısa dönemde hızlı kilo alımı ve yağ oranının fazlalığı ile çok ilgili. Bu nedenle hamilelikte kontrollü kilo almanız, bol sıvı tüketmeniz, günde yaklaşık 3 litre sıvı alımına dikkat etmeniz, hekiminizin önereceği sporları (yüzme, yürüyüş, hamilelik yogası, uzman eşliğinde pilates vb) yapmanız selülit oluşmasına engel olabilir. Bisiklet ise karın ve pelvik kasları zorlayarak zarar verebileceğinden uzak durmanızda fayda var.

Kilo kontrolü ve genel vücut enerjisinin korunması için akupunkturu özellikle öneririm. Akupunkturun hamilelik için herhangi bir zararı yoktur. Güvenle uygulanabilir ve hamileliğin daha kolay geçmesine yardımcı olur.

Eve boya-badana yaptırmak

Özellikle ilk üç ayda su bazlı olmayan boyalar rahatsızlık verebiliyor. Bu nedenle boya yapılan yerden 24-48 saat uzak durmakta fayda var. Hamilelikte kokulara karşı ayrıca duyarlılık oluşacağından, ilk üç ayda özellikle ağır bulantısı olan hamileler bu konuda çok dikkatli olmalı.

Evde kedi beslemek

Evdeki evcil hayvanların aşıları varsa sorun oluşturmuyor. Hamileliğin ilk üç ayında yapılan testler ile bu şekilde bulaşan hastalıklar taranabiliyor. Ancak aşıları tamam olsa da evdeki evcil hayvanlar bazı mikropları bize taşıyabiliyor. İlk üç ayda yapılan testlerle eğer bu hastalıkları geçirdiğiniz saptanırsa sorun yaşamazsınız, ancak yine de enfeksiyonun tekrarlama riskine karşı dikkatli olun.

Çiğ köfte tüketimi

Çiğ et ile bulaşan ve çiğ ette üreyebilen mikroplar açısından çok dikkatli olun. Çünkü hamilelerin bağışıklık sistemi farklılaştığı için ailede hiç kimseye etkisi olmayan bir gıda hamilelerde sorun yaratabiliyor. Ancak içerisinde et olmayan çiğ köfteyi çok fazla olmamak kaydıyla tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın