Oldukça büyük yankı bulan ıspanak zehirlenmesi olayı 02.11.2019 tarihinde İstanbul’da rapor edilmeye başlanmıştır. Sonrasında zehirlenme vakaaları Tekirdağ’da yayılmıştır. Zehirlenme hakkında İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Tarım Müdürlüğü, Halciler Federasyonu, manavlar, diyetisyenler, uzmanlar sürekli açıklamalarla bilgiler paylaşmışlardır. Bu yazımda ıspanak zehirlenmesi kaynağı ve alınabilecek tedbirler hakkında özet bilgi vermeye çalışacağım.

Ispanak tek başına zehirlemez!

Ispanak içeriğindeki maddeler nedeniyle, tek başına zehirlemeyeceğini söylemeliyiz. Ancak ıspanak pişirildiği zaman hemen tüketilmesi gerekir. Tekrar ısıtılması, ıspanağın gelişimi için gerekli olan nitratı, nitrite dönüştürerek zehirliyor.

ıspanak zehirlenmesi
ıspanak zehirlenmesi

Bundan dolayı ıspanağı pişirdikten sonra açıkta veya buzdolabında bekletilmeden, hemen tüketilmesi sağlanmalı. Mümkünse yenecek kadar pişirilmesi ve yeniden ısıtılmaması uygun olacaktır.

ıspanak zehirlenmesi nin nedenleri ne olabilir?

  1. Sulama yapılan suya antifiriz karışmış olması?
  2. Sulama yapılan suda diğer organofosfatların buluması?
  3. Ispanağı uzun süreli saklamak için kullanılan ilaçlar?
  4. Ispanağın toplanması ve dağıtımı esnasında arasına karışan diğer yabancı bitkiler (güzel avrat otu, adamotu ?)

Zehirlenme Belirtileri

Yukarıda sayılan nedenlerden dolayı oluşabilecek belirtiler: kalp atım hızında düşüş, kardiyak etkiler, solunum problemleri, nörolojik etkiler, bulanık görme ve kas güçsüzlüğü şikayetleri gibi birden fazla etkiye neden olabilir. Kişilerin iyileşme süreçleri ise tüketilen toksik madde miktarı ve kendi metabolik durumlarına bağlıdır.

Bu belirtilere sahip kişiler hastaneye başvurulmalı, bunun yanında bol sıvı tüketilmelidir. Zehir, idrarla atılan bir etken maddedir.

Zehirlenmeden Korunmak için ne yapılması Lazım?

Ispanak gibi yeşillikler ve sebzeler alındığı zaman öncelikle tek tek yaban otlardan ayıklanması gerekir. Ayıklama işleminden sonra üzerindeki ilaç ve koruyucu maddelerden arındırmak için bol suyla, iki veya üç kez yıkanmalıdır. Bir kap dolusu suyla yapraklar tek tek yıkanırsa, yıkanırken elle sıvazlama yöntemi kullanılarak yeşillik üzerindeki çamur veya toprak temizlenmelidir. Bu yıkama iki ya da üç kez tekrarlanmalıdır. Aynı şekilde yeşil yapraklı sebzeler ve normal sebzeler sirkeli suda bekletilmelidir. Sirkeli su imkanı yoksa karbonatlı suda sebzeler bekletilmelidir. Sebze yemekleri ayrıca çelik ve cam kaplarda iki gün buzdolabında muhafaza edilerek tüketilmelidir.

Herhangi beklenmeyen bir etki oluştuğunda lütfen en yakın sağlık kurumuna müracaat ediniz. ıspanak zehirlenmesi

Dr. Fatih Hakan ÇAM


0 yorum