Obezite, vücutta yağ dokusunun normalden fazla olmasıdır. Kilo verme ancak kişinin beslenme alışkanlıklarının ve yaşam tarzının değiştirilmesi ile mümkün olur. Akupunktur diyet yapmayı kolaylaştırmakta olup, kilo vermedeki etkilerini şöyle sıralayabiliriz.
İştahı düzenler, acıkmayı azaltır ve beyindeki serotonin düzeyini artırır. Bu sayede kişi kendini iştahsız ve tok hisseder.
Mide asit salgısını kontrol altına alır. Mide ve bağırsaklara giden sinir uçları uyarıldığı için mide asidini azaltır, mide kazınması olmaz.
Halsizliği önler. Genellikle yapılan düşük kalorili diyetlerde halsizlik olur ancak akupunktur enerji vererek bunu engeller.

Stresi azaltır. Akupunktur tedavisi sırasında serotonin ve endorfin düzeyi artar, diyet yapan kişiler sakinleşir, huzursuzluk olmaz dolayısıyla diyete daha kolay uyum sağlarlar.
Metabolizmayı düzenler kilo vermenizi kolaylaştırır.
Kilo fazlası olan kişiler (özellikle 20-30 kg fazlası olanlar) uzun süre diyet yapmak zorundadırlar. Ancak başlanan diyetler genellikle bir iki haftada biter.
Akupunktur tedavisi ile birlikte yapılan diyetleri kişiler uzun süre yapabilirler ayrıca ideal kilolarına ulaştıktan sonra 6 ay boyunca ayda bir kere koruma tedavisine devam edebilirler.


0 yorum