Kilo Vermek

Kilo vermek kadar almak da problem. Ancak günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri fazla kilolar ve obezitedir. Akupunktur adeta veba salgını gibi toplumun büyük bölümünü etkileyen bu probleme de çözüm sunuyor.

Merhaba ben Dr. Fatih Hakan ÇAM. Gebze’de bulunan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Kliniğimde kilo kontrolü için uyguladığım Akupunktur tedavisi hakkında bilgi vereceğim. Öncelikle kilo probleminin sadece estetik bir sorun olarak algılanmaması gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Söz konusu olan kalp ve damar hastalıklarına, diyabete ve hatta kansere zemin hazırlayan bir sağlık sorunudur.

Akupunktur hipotalamus üstünde uyarıcı etkiye sahiptir. (Akupunktur Etki Mekanizması) Vücutta salgılanan tüm hormonların, nörokimyasalların dağıtımını yapan, onları sevk edilmeleri gereken yerlere yönlendiren merkez hipotalamus bezidir. Vücudun ısısını, günlük ritmini ayarlamaya da yardımcı olan bu merkez, aynı zamanda susuzluk ve açlık hislerini de kontrol etmekle yükümlüdür.

Kilo Vermek – Akupunktur ile kilolarınızdan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

Bu sayede akupunktur bir yandan açlık tokluk dengesini sağlar yani yeteri kadar yenildiğinde doyma hissinin oluşmasını temin ederken, iştahı dengeleyip, mide asit salgısının aşırı salgılanmasının önüne geçerek mide kazınmalarını, ekşime ve yanmalarını ortadan kaldırır. Diğer yandan mutluluk hormonları aracılığı ile gerginliği, huzursuzluğu azaltarak her defasında yemeğe saldırma hissini törpüler.

Akupunktur ile Kilo Vermek

Bu faktörlerin hepsi bir araya gelince kilo vermek daha da kolaylaşır. Sizi kilo vermeye hazırlar. Buna göre haftada 1 veya 2 kez yapılan akupunktur tedavisi ile 6–8 hafta sonunda 8–10 kg verilir. Verilecek kilo daha fazlaysa tedaviye haftalık devam edilir. İdeal kiloya indikten sonra akupunktur 6 ay süreyle ayda 1 kez olacak şekilde devam edilir. Bu sırada diyet değil sağlıklı beslenme yapılır, dolayısıyla kilolar sabitlenir. Sonra senede 2 veya 3 kez kontrol olmak gerekir.

Kilo Vermeye Karar Vermek

Bu arada zayıflayacak şahıslara şunu söylemek isterim: “Lütfen, tam anlamıyla kilo vermek istediğiniz zaman bu işe başlayın. Yoksa vermeniz gereken kilonun dörtte birini verip “neyse azıcık ta olsa zayıfladım” diyerek tekrar eski düzeninize dönerseniz her defasında daha fazla kilo alarak ağırlığınızın daha yukarı çıkmasına sebep olacaksınız ve sağlığınıza yazık edeceksiniz.

Demek istiyorum ki nasıl kilo verirseniz verin, (yani akupunktur yaptırmadan zayıflamış olsanız dahi) eğer bu işi sonuna kadar götürmezseniz, mutlaka tekrar kilo alırsınız. Öyleyse “akupunkturdan sonra kilo alınıyormuş” söylemi, kilo vermek işini yarım bırakmış insanların, sorumluluğu başkasına yükleme anlayışlarının ürünü olan bir şehir efsanesidir.

Zayıfladıktan Sonra Tekrar Kilo Aldıran Durumlar

  • Hamilelik veya kürtaj olma, çünkü insan metabolizmasının değişimi söz konusudur.
  • Uzun süre kortizon, hormon, depresyon ve alerji ilaçlarının kullanımı,
  • Narkoz veya ameliyat sonrası
  • Tedavi sırasında veya sonrasında ani gelişen şok ve travmatik bir olayın yaşanması (Eş veya İş kaybı, yakının ölümü, deprem, trafik kazası vs.)
Dr. Fatih Hakan ÇAM
Gebze Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kliniği
Randevu: 0 538 085 20 44
instagram: @GebzeAkupunktur
Yazı Ekleme Tarihi: 04.04.2019 
Yazı Güncelleme Tarihi: 07.07.2019

Bir cevap yazın