Medikal Akupunktur Nedir?

Sıradan Akupunktur ile Arasındaki Fark Nedir?

Akupunktur oldukça eski bir tedavi yöntemidir. 2000 yıldan daha eski bir yöntem olduğu kabul görmüş Çin, Mısır ve Türkler tarafından kullanıldığına dair belgelere ulaşılmıştır. Bu kadar eski bir yöntem olmasından dolayı bu tedavinin uygulanma şekli açısından da farklılıklar göstermesi gayet doğaldır. Seneler içinde edinilen tecrübeler ve tedavinin kültürler arası farklılıklar göstermesinden dolayı hem eğitiminde hem de uygulanması açısından birçok yaklaşım şekilleri söz konusudur.

Medikal Akupuntur, akupunkturun bu alanda belirli bir eğitim sürecine tabi tutulmuş tıp doktorları tarafından uygulanmasını tanımlamaktadır. Batı (Modern) tıp eğitimi görmüş hekimlerin özel olarak aldıkları akupunktur eğitimi sonrası bilgilerini günümüz ve geçmiş tecrübeleriyle harmanlayarak hastalarına uygulaması akupunktur tedavisi şansına erişmiş hastalar için büyük bir nimettir. Doktor modern tıp ilmiyle hastasına yaklaşırken geleneksel doğu tıp tecrübelerini birleştirerek aşılması zor bir çok rahatsızlığın üstesinden kolaylıkla gelebilmektedir.

TÜRKİYE’DE AKUPUNKTUR

Türkiye’de akupunktur, T.C. Sağlık Bakanlığı‘nın 27 Ekim 2014 tarih ve 29158 sayılı yönetmeliğine göre yönetmelikte belirtilen eğitime tabi tutulmuş sertifikalı (sadece) HEKİMLER tarafından uygulanabilir. Bu durum aynı zamanda ülkemizin Akupunktur Tedavisine verdiği önemi de göstermektedir.

Hastalarına Medikal Akupunktur uygulamak isteyen hekimler, T.C. Sağlık Bakanlığınca eğitim vermek üzere yetkilendirilmiş merkezler (şu anda Gazi üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Medipol Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi) tarafından eğitime tabi tutulurlar ve yine bakanlıkça izin verilmiş ünite ve uygulama merkezlerinde tedavi uygulayabilirler.


0 yorum