Aktif oksijen molekülü olan ozon gazı kullanılarak yapılan iyileştirici tedavilerdir.

İlk kez 1880’li yıllarda uygulanan Ozon Terapi, günümüzde, saf oksijene yüksek enerji verilerek elde edilen ozon-oksijen karısımı (Aktif oksijen – Medikal ozon) kullanılarak, lokal veya genel olarak tüm vücuda “ozon uygulama sertifikası” almış hekimler tarafından uygulanır. Ozon Tedavisi Uygulama Şekilleri – Ozon Tedavisi Faydaları

antioksidan ozon

Ozon güçlü bir antioksidan (mikrop öldürücü) olduğu için tedavisi birçok patolojik durumu iyileştirir veya tamamen düzeltir. Bu olumlu sonuçlar bir seri tıbbi araştırma ve tıbbi yayın ile kanıtlanmış olmakla birlikte kural olarak hastalıkların tedavisinde ozon, diğer tedavilere ek olarak “Tamamlayıcı Tıp” kuralları içerisinde uygulanır. (Yani tek başına tedavi edici özelliği olmadığı görüşü hakimdir.)

Ozon Tedavisinin , dünyada 16 ülkede (Küba, Rusya, Çekoslovakya, Bulgaristan vs.) tıbbi geçerliliği kabul edilmiştir. 1998 yılında Türkiye’de hastahane ve muayenehanelerde kullanılmaya başlandı. Türk Tabipleri Birliğince lokal uygulamalarından olan eklem içi uygulaması ve bel içerisine uygulama kabul görmüş olup, TTB’nin ücret tarifesine de girmiştir.

* T. C. Sağlık Bakanlığımız ozon tedavisini “henüz” kabul etmemektedir. (2014 yılı içinde çıkacak Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleriyle ilgili yasanın neticesi beklenmektedir.) 

Ozon tedavisi hiçbir ilacın sahip olmadığı kadar geniş bir uygulama alanına sahiptir.Hiçbir yan etkisi olmayan ozon tedavisi herkese uygulanabilir.Yan etkisi olmadığı gibi hiçbir ilaç ile etkileşim de yapmaz.Bu nedenle ozon tedavisi oldukça pratik ve yararlı bir doğal tedavi yöntemi olarak başarı ile uygulanmaktadır.

Ozonterapi Güvenli mi?

1980 yılında, “Almanya Ozon Terapi Tıbbi Cemiyeti”‘, 644 Ozonterapist ile, 384.775 hasta üzerinde,toplam 5.579.238 ozon uygulamasını değerlendirildi. Komplikasyon oranı % 0.000007 olduğu tespit edildi. Böylece Ozon Terapi en güvenli tıbbi uygulama kabul edildi.

Kategoriler: Ozonterapi

0 yorum