Modern Tıbbın tedavide hakim olduğu bir dönemde kültürlerin kendilerinin geliştirdiği tedavi yöntemleri ne yazık ki geri planda kalmış hatta bazıları unutulup gitmiştir. Artık ileri tanı yöntemi araçlarla konan teşhisler sonrası kimyasal ajanlarla tedavi edilmek rutin hale gelmiştir. Ancak insan bilinçlendikçe aslında tedavi için üretilmiş bu çözüm yolunun yanlış kullanılması durumunda kendisine zarar verdiğinin farkına varmaya başlamıştır.

Tıp Koşar Adım İlerliyor

Yeni bir buluş bir sonrakini doğuruyor ve bu da daha sonrakini… Bilim insanın en ufak problemine bile çözüm sunmak için büyük ve güçlü maliyetli çalışmalar yapıyor, ilaç üretiyor, satıyor, kazanıyor ve yine üretmeye devam ediyor. Çark bu şekilde dönerken hastalıklar bir yandan iyileşiyor, diğer yandan yenileri ortaya çıkıyor ve yine iyileşiyor, yine ortaya çıkıyor. Bu devir daim bitmek tükenmek bilmez şekilde devam ediyor. Buna yetişmek elbette mümkün değil ama şunu unutmamak gerek:

Modern Tıp Henüz Yokken İnsanlar Nasıl Şifaya Kavuşuyorlardı?

Her kültür kendisi içinde bir çare bulmuşken bugüne ulaşan bazı yöntemler hala geçerliliğini korumakta ve tedavi yöntemi olarak ustaları tarafından kullanılmakta.

Usta diyorum çünkü modern tıbbın doktorları bu konuda biraz şüpheci! Hastaya verdikleri ilaçla tedavi yöntemi dururken hastanın olmadık yerlerine iğne batırmanın veya hastanın ağrılı bölgesini kanatmanın hastayı şifaya erdirmeyeceğini düşünüyorlar! İnsanda var olan enerjinin aslında insanı iyileştiren güç olduğunun farkında değiller.

Bu tedavi yöntemlerinden uzun zamandır gelişmiş ülkelerde kullanılmaya başlamış ve hastanelerine girmiş durumdayken T.C. Sağlık Bakanlığı durumu fark ederek (belki de toplumun ihtiyacı olduğunu gözlemlediğinden) konuyu ele almış. Uzun süren toplantılar sonrası artık bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmesi gereken Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamalarını düzene sokan yasayı çıkarmıştır.

Türkiye’de artık Akupunktur, Hipnoz, Fitoterapi, Homeopati, Apiterapi, Sülük Uygulamaları, Kupa Uygulaması, Larva Uygulaması, Mezoterapi, Proloterapi, Ozon Uygulaması, Refleksoloji, Müzikterapi HEKİM tarafından uygulanması gereken birer tedavi yöntemi olarak kabul görmüş ve uygulanmaya başlanmıştır.

Akupunktur

 

İnsan vücudunda aktığı iddia edilen Qi enerjisinin tıkanıklığı durumda oluşan hastalıkların tedavisinde bu tıkanıklığın olduğu meridyen üzerindeki noktanın iğnelenmesi ile uygulanan tedavi yöntemidir.

Akupunktur hakkında daha fazla bilgi için >>>

Biyoenerji

İnsanda var olduğuna inanılan yaşam enerjisi Qi’nin düzen içinde seyretmesi, evrenle temasının ve alışverişinin sürekliliğinin sağlanması insanda iyileştirici etkisi olduğuna inanılır.

Biyoenerji Tedavisi hakkında daha fazla bilgi için >>>