Hacamat ve Kupa Tedavileri birbirine karışsa da aslında her iki terim de aynı amaçla kullanılabilir. Aslında hacamat kupa tedavisinin bir değişik şeklidir.

Bardak çekme, kupa çekme olarak bilinen kupa terapisi, küçük bir kabın kullanımıyla cildin yüzeyine vakum oluşturularak yapılan geleneksel bir tedavi şeklidir. Genelde geleneksel Çin Tıbbı ile ilişkilendirilmesine rağmen, kupa terapisi yüzyıllar boyunca ayurveda tıbbında, Arap tıbbında (El-Hijama), Mısır, Antik Yunan ve Roma şifa uygulamalarında kullanılmıştır.

Kupa terapisi, kan akışını harekete geçirmek için kısmi bir vakum oluşturmak amacıyla ısıtılmış bir kapağın deriye uygulanmasıyla olur.

Günümüzde artık cam/plastik bardaklar kullanılmaktadır, ancak daha eski zamanlarda bambu, metal veya topraktan yapılmış bardaklar yaygın olarak kullanılmaktaydı.

Vakum, alkole batırılmış ve tutuşturulmuş bir pamuklu çubuğun bir kaba sokularak kabın ısıtılması ve içindeki oksijenin alınmasıyla cilde hızlıca kapatılır. Kupa cilde uygulanır (genellikle sırt ve omuzlar üzerinde) ve kupa soğurken bir vakum oluşur. Bir bakımdan, kupa terapisinin etki mekanizmaları akupunktur ile örtüşmektedir.

Hacamatta kupa çekilen bölge neşterle kesiler atılarak yeniden kupa çekilir.

Kupa tedavisi bir çeşit boşaltım tedavisidir. Birçok geleneksel tedavi yönteminde olduğu gibi hastalığa sebep olan maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. (DETOKS)

Kupa tedavisinin iki çeşidi bulunur. Birincisi kuru kupa tedavisidir. Bu uygulama, daha çok ağrılı sendromlarda kullanılır. Islak ya da yaş kupa adıyla gerçekleştirilen ikinci tedavi olan hacamat ise, dahili hastalıklar dahil olmak üzere daha geniş bir çerçevede kullanılmaktadır. Zaman zaman herkesin, hastalıklar veya yetersiz beslenme sonucu bağışıklığı düşebilir. Kupa tedavisi, vücuttaki herhangi bir zayıflığı ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Bu tedavi sayesinde, kişi yorgunluk ve halsizlikten kurtulabilir. Tedavide, sertleşen sinirler açılır ve vücudun en çok ihtiyaç duyulan bölümlerine kan verilir.

Kupa terapisi çeşitleri nelerdir?

  • Kuru Kupa (Dry Cupping): İnvaziv olmayan (kesi atılmadan), sadece kupanın vücuda vakkumlanarak sabit bırakılması
  • Islak Kupa – Hacamat (Wet Cupping) : Kuru kupa yöntemi ile vakkumlanmış olan alanın insizyonlar (kesi) yapılarak kanatılması ve yeniden vakumlama yapılarak kapatılması
  • Kupa Masajı: Kuru kupanın vücut yüzeyine uygulanmış uygun yağlar sayesinde kaydırılması
  • Moksibusyon: Havası alınacak kupanın çeşitli bitkilerin yakılması ve ısı sayesinde kupanın vakumlama yapmasının sağlanması
  • Akupunktur uygulanan noktalara kupa tutturulması
  • İlaç ve merhem sürülen yüzeylere kupa tutturulması

Kupa terapisinin süresi genellikle 5-10 dakika arasındadır. Farklı etkiler için de farklı boyutta kupalar, farklı basınçlar ve uygulama süresi uygulanabilir. Kupa tedavisi sonrası kalan iz ısı derecesine, kupa boyutuna, kupanın vücut üzerine durma süresi, ve kişinin sağlık durumu ile orantılıdır. Kupa terapisinin kullanım sıklığı ve uygulandığı şekile göre ciltte renk değişimi görülmektedir. Kupa terapisi sonucunda oluşan renk değişikliğini ölçmek için de bir ölçek geliştirme eylemi bulunmaktadır.

Kupa Terapisinin Etki Mekanizması

1. Geleneksel Çin tıbbına göre kupa terapisinin Yin ve Yang’ı dengelediği ve chi akışını denetlediğine inanılmaktadır.

2. Batı tıbbına göre kupa terapisi fiziksel bir basıncı ortaya çıkartmaktadır ve bu basınç, sinirleri ve endokrin (hormonal) tepkileri tetiklemektedir. Bu durumlar belli bölgelerde ve sistematik olarak olmaktadır.

Kupa terapisinin bilimsel olarak tam kabul edilmemesindeki sebep, mevcut modern tedavilerle yeteri kadar karşılaştırmalı sonuçlarının olmamasıdır. Ancak eğer kupa terapisiyle ilgili daha çok deney ve gözlem yapılır ise ileride tıbbı bir tedavi olarak kullanılabilir ya da etkili olmadığı durumlar daha net bir şekilde ortaya çıkabilir.

Kupa terapisinin arkasındaki hipotez, kupanın cilt üzerindeki sinirleri uyarması sonucu nöroendkorin ve bağışıklık sistemi hücrelerinin aktifleşmesi iddiasıdır.

Kupa terapisi, deriyi besleyen damarları genişletir. Takiben kılcal damarlara yoğun bir kan akışı ve bunun sonucunda kılcal damarlarda yırtılmalar ile ekimozlara (morluklara) sebep olmaktadır. Ciltteki bu ekimoz alanları, kanın inflamatuvar (iltihabi) hücrelerini harekete geçirir, bu bölgeye çeker ve bölgesel akut inflamasyonlar oluşur.

Prof. Dr. Mustafa ÖZDOĞAN

Hacamat ne zaman yapılır?

İslami gelenekte kupa tedavisi Peygamber Hz. Muhammed (S.A.V.)’in bir geleneği olarak kabul edilmektedir. Kupa tedavisi genel iyilik hali ve bazı özel durumları tedavi etmek için önerilmektedir. Bu özel durumlarda kupa tedavisi uygulaması için özel bir gün ya da zaman yoktur!!! ve gerekli olduğu zaman uygulanmaktadır.

Ancak genel iyilik hali için hicri ayın ikinci yarısındaki “üç tekli günde” yapılması uygun olmaktadır. Bununla ayın ikinci yarısındaki tekli günlerde (15, 17 19, 21, 23, 25, 27. günler) yaptırılması da uygun olur.

Kupa tedavisinden önce oruç tutmaya, diyet uygulamaya ya da kan sulandırıcı ilaç hariç, ilaçların kesilmesine gerek yoktur.

Hacamat nasıl yapılır?

Hacamat tedavisi bir nevi cerrahi müdahaledir. Kime ve nasıl yapılacağı tüm tedavi metodlarında olduğu gibi doktor tarafından belirlenmelidir. Uygulamayı, doktorun yada doktor kontrolünde sağlık personellerinin yapması gereklidir. Hacamatın uygulanış şekli hakkında daha fazla bilgi için bu sayfamıza göz atınız.

Kupa – Hacamat Genel Etkileri
Kaslarımızı gevşetir
Manevi hayatımıza renk katar
Vücudumuzun herhangi bir yerindeki hatta damarlardaki sertlikleri geçirir
Tüm ağrıları kökünden keser (migren, bel boyun fıtığı gibi)
Uykusuzluk gecelerimize son verir birde sinirimizi yatıştırır.

Medipol Üniversitesi Hastanesi

Hacamat vücudun hangi bölgelerinde yapılır?

Genelde sırt bölgesinden uygulama yapılsa da , yaptıran kişinin hastalığına, şikayetine göre baş bölgesi ve vücudun diğer akupunktur noktalarına da uygulanabilir. Ancak uygulama yapılacak bölge doktor tarafından belirlenmelidir. (Hacamat hakkında daha fazla bilgi)

Gebze Hacamat Merkezi – Arapçeşme Mh. Kavak Cd. No:32 Yüzyıl Plaza Kat:5 Gebze
Tel: 05318323630 – Online Randevu Oluştur

Gebze’de hacamat uygulamasını kliniğimizde yapabilirsiniz. Gebze Hacamat Merkezimiz Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Gebzede hacamat yapmaya yetkili merkezdir. Dr. Fatih Hakan ÇAM tarafından steril, güvenilir ve tüm faziletlere uygun şekilde hacamat yapılmaktadır. Gebze Hacamat Merkezi, tıp doktoru Dr. Fatih Hakan ÇAM randevu al

Dr. Fatih Hakan ÇAM kliniğinde hacamat uygulaması dışında sülük tedavisi, akupunktur, müzik ile tedavi, pozitif telkin yöntemleri ve biyoenerji de uygulamaktadır.

Hacamat ve Kupanın Genel Faydaları
Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırarak hastalıklardan korur.
Kanda birikmiş ağır metal ve toksinlerin atılmasını sağlar.
Kan üretimi ile görevli organları uyarır, kan dolaşımını ve metabolizmayı düzenler.
Ağrıların giderilmesi ve ödem çözülmesinde etkilidir.
Migren, bel-boyun fıtıkları, eklem ağrıları, karaciğer sorunları, kalp hastalıkları, psikolojik hastalıklar, unutkanlık, göz problemleri, kronik yorgunluk, tansiyon gibi bağışıklık sistemine bağlı tüm kronik hastalıkların tedavisinde başarıyla uygulanır.
Kan dolaşımını uyarır
Kan deri yoluyla doğrudan detoksifiye edilir.. Bu tedavi detoks için en hızlı ve güvenilir bir yoldur.
Metabolik atıkları kaldırmak için dokulara yardımcı olur ve doku ve metabolizmayı uyarır.
Hormon atılımını ve fonksiyonunu dengeler.
Daha fazla oksijenle, hormonlar ve yerel doku ve eklemler için gerekli enzimleri sağlar.
Lenf sistemini harekete geçirir.
Kan ve ilgili organlara lenf akışını artırır, uyarır ve fonksiyonları güçlendirir.
Beyindeki kimyasal maddeler tarafından anksiyete, stres ve depresyonu azaltabilir.
İltihaplı alanlardan durgunluk ve tıkanıklığı giderir ve çevresinde asidik kanı çeker.
Kırmızı ve beyaz kan hücrelerini artırır.
Alkalin veya tarafsız içine asidik kan değiştirir.
Kas spazmlarını, sertleşme veya kaslardaki doku sertliğini giderir.
İlaçların istenmeyen yan etkilerini azaltır kendi kalıntılarını kaldırır ve ilaç toksisitesi riskini azaltır.
Yukarıda saydığımız özellikleriyle, toplam organizmanın bağışıklık ve esneklik ve iyileşmesinde etkin rol alır.

Hacamat ve Kupa terapisi ağrıyı azaltır mı?

Kas ağrılarının giderilmesi, dünya çapında kupa terapisinin önde gelen kulanım amacıdır.

Arap araştırmacılar tarafından 80 kişinin katılımıyla yapılan bir klinik çalışmada, belli bir nedeni olmayan bel ağrısı için ıslak kupa terapisinin güvenliği ve etkinliği değerlendirildi. Çalışma sonucunda, kontrol grubuna göre kupa terapisi gören kolda, ağrı skorlarında anlamlı iyileşmeler olduğu gözlemlendi ve kupa terapisi gören koldaki iyileşme seanstan 2 hafta sonraya kadar devam ettiği raporlandı.

200 kişiyle yapılmış olan 4 farklı kliniksel çalışmanın meta-analizinde, nonspesifik (belli bir nedene bağlı olmayan) boyun ağrılarının yarattığı ağrı, hareket kısıtlılığı ve yaşam kalitesi sonuçlarında anlamlı iyileşmeler raporlandı.

Kupa terapisi için özel bir ilgi alanı, herpes zoster veya zona ile ilgili ağrılardır. Zona ağrısında ıslak kupa terapisinin etkinliğini değerlendiren 651 hastayı kapsayan toplam sekiz randomize kontrollü çalışma, bir meta-analize dahil edildi. Meta-analiz sonuçlarına göre ıslak kupa terapisi, postherpatik nevralji olarak bilinen zona ağrısında, ilaca benzer etkinlikte bulundu.

Fibromyalji; yaygın kas ağrıları, yorgunluk, bitkinlik ve uyku bozukluğu ile seyreden kronik bir hastalıktır. Kupa terapisinin fibromyaljide etkili olduğunu düşündüren çalışmalar olmakla birlikte, fibrimyaljide kupa terapisinin sonuçlarını plasebo etkisine bağlayanlar da olmuştur.

Ağrıların giderilmesi için kupa terapisi ile ilgili çalışmaların kalitesi çok değişkendir. Bununla birlikte kupa terapisi, ağrı rahatlama açısından bazı faydalar sunuyor gibi görünmektedir.


Ebu Hureyre’den (r.a.) rivayetle

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) :

“Sizin tedavi olduğunuz şeylerde hayırlı olan biri varsa o da hacamattır” buyurmuştur.

(Buhari Tıbb 13, Müslim Mü’sekal 62-63, Ebu Davud Nikah 26, Tıb 3, Tirmizi Büyü 48, Tirmizi Tıbb 9, 12, İbn Mace Tıbb 20, Muvatta İst’izan 27, Ahmed bin Hanbel I 18, III 108, 182, V 9, 15, 19, Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 13/491)

Kupa terapisi bağışıklık sistemini aktive edip destekler mi?

Kupa terapisinin bağışıklık sistemini nasıl etkilediğine yönelik yapılan çalışmalar hem küçük çaplıdır hem de çok az sayıdadır. Bu nedenle kupa terapisi ve bağışıklık hakkındaki veriler doğrultusunda uzmanlar net bir şey söylemenin zor olduğunu belirtmekteler.

Kupa terapisi hipertansiyona (yüksek tansiyona) etkisi var mı?

Bu konuda yapılması planlanan ancak henüz yapılmayan çalışmalar vardır. Sınırlı veriye sahiptir; küçük çaplı çalışmalar, kupa terapisinin hipertansiyon azaltmada kısa vadeli bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Cilde iyi gelebilir

Farklı cilt hastalıkları olan kişiler de kupa tedavisinden yararlanabilir. Bu hastalıklar; akne, uçuk, apse, hatta sivilce dahildir. Bu tedavi cildi arındırır, kanda bulunan herhangi bir yabancı partikülü ortadan kaldırır. Ayrıca vücudun, savunma mekanizmalarını enfeksiyonlardan korumak için güçlendirilmesine yardımcı olabilir. Kupa tedavisi cildin solunumunu iyileştirmeye yardımcı olur. Cildin hücrelerinin değişimini sağlar. Deri hücreleri iyi bir metabolik aktiviteye sahip olduğunda, farklı bezlerin işlevleri de gelişir. Bu bezler aynı zamanda ürik asitleri dışarı atmada da yardımcı olurlar. Dermatolojik hastalıklarda kupa tedavisinin amacı durgun ve sıkışık kanı bırakmaktır.

Karaciğer hastalıklarının önlenmesini sağlayabilir

Kupa tedavisi, kanda bulunan herhangi bir kirliliği çıkarır. Bu olduğunda kan karaciğere daha iyi akar. Bu, karaciğerin işlevselliğini ve üretkenliğini geliştirmeye yardımcı olur. Kolesterolü metabolik olarak dönüştürür. Ayrıca kandaki fazla trigliseritlerin dönüştürülmesinden sorumludur. Karaciğer bu işlevleri yerine getiremezse, kan fazla şeker depolamaya başlar. Bu, vücudun kan şekeri seviyesini yükseltir. Hacamat ve kupa tedavisi sayesinde karaciğer, kanı etkili bir şekilde detoksifiye edebilir. Bu işlem vücudun optimum sıcaklığını da korur.

Mide ülserine veya kabızlığa yardımcı olur mu?

Kabızlık için kupa terapisinin denendiği birçok çalışma bulunmaktadır. Kabızlık, özellikle çocuklarda artan bir sorundur. Pediatrik doktor ziyaretlerinin %3-5’inin kabızlık ile ilişkili olduğu tahmin edilmektedir. Bu ziyaretlerin % 90’ından fazlasında kabızlığın belli bir nedeni yoktur ve bu, fonksiyonel kabızlık olarak bilinmektedir.

İran’dan çıkan bir çalışmada fonksiyonel kabızlığı olan 120 çocuk rastgele iki kola ayrılıp 12 hafta takip edildi. Bir gruba karın ön kısmına kuru kupa terapisi, diğer gruba standart laksatifler uygulandı. Sonuçta iki tedavinin de neredeyse aynı sonucu sağladığı raporlandı. Başka bir çalışmada da kabızlık için hareketli kupa terapisinin sonuçları olumu çıkmıştır.

Mide ülseri için kupa terapisinin denendiği bir klinik çalışma bulunmamaktadır.

Ateşi düşürebilir

Kupa tedavisinin ateşi düşürdüğü bilinmektedir. Antik çağlardan beri tedavinin amaçlarından biri olarak görülür. O zamanlar uygulayıcılar, ateşin ‘kötü kan’dan kaynaklandığına inanıyorlardı. Bu yüzden kanı çıkarmak için bu tedaviyi kullandılar, dolayısıyla hastalığı iyileştirdiler. Çalışmalar, kupa tedavisinin patojenik faktörleri etkilediğini göstermiştir. Bunlar, vücudun homeostazında ağrı ve rahatsızlığa neden olur.

DEPRESYON VE BAŞ AĞRISINDA DA ETKİLİ

Kupa tedavisi sinir sistemi için de faydalıdır. Günümüzde sinir sistemindeki birçok hastalık ve rahatsızlık giderek yaygınlaşmaktadır. Günümüzce, pek çok kişi teşhis ve tedavi edilmesi daha da zor olan psikolojik sorunlardan muzdarip. Nöronlar birbirleriyle iletişim kurduğunda vücudun sinir sistemi çalışır. Bu durum olduğunda beyin, sinyalleri vücudun diğer kısımlarına iletebilir. Kupa tedavisi, sinyallerin iletilme sürecine yardımcı olur. Beyin sağlıklı olduğunda, sinyalleri iyi iletebilir. Bu, vücudun geri kalanını yanıtlar. Bu tedavi ayrıca depresyon, baş ağrısı gibi duygusal sorunlara karşı da son derece etkilidir.

ROMATİZMAL HASTALIKLARI İYİLEŞTİREBİLİR

Kupa tedavisi, romatizmal hastalıklar için bilimsel olarak kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Eklem ağrısı, romatizma ve artrit gibi romatizmal hastalıklar böyle bir yöntemle tedavi edilebilir.

Kupa terapisi güvenli midir?

Hacamat ve Kupa terapisi ile ilgili alınması gereken önlemler vardır. Kanama bozukluğu olan veya kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde aşırı kanama riski olduğu için kupa terapisinden uzak durmaları gerekir. Kupa terapisi çatlak cilt veya enfeksiyon bölgelerine uygulanmamalıdır. Hacamat ve kupa terapisi sırasında sterilite koşullarına dikkat edilmeli ve deri zarar görüp görmediği yönünden takip edilmelidir.

Kupa terapisi sırasında kötü hijyen uygulamaları ile ilgili omurga apseleri vakaları gözlenmiştir. Özellikle ıslak kupa terapisi daha fazla enfeksiyon ve yan etki riski taşımaktadır.

Koebner olayı, sedef hastalığı olan bazı hastalarda ortaya çıkar. Bu, bir çizik veya deri altı enjeksiyonunu takiben kabarıkların gelişmesi anlamına gelir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Koebner olayı, kupa terapisi görmüş ve sedef hastalığı olan bazı hastalarda görülmüştür.

Derin ven trombozu (toplar damar tıkanıklığı) olan kişilerde, pıhtının yerinden oynayıp akciğerlere ve beyne gitme riski nedeni ile kupa terapisi tavsiye edilmez.

Epilepsi nöbeti öyküsü veya periferik ödemde (bacak ve kollarda şişlik) güvensizdir.

Karotis (şah) damarları üzerinde kupa terapisi gören bazı hastalarda inmeye neden olan karotis kan damarlarının yırtılma vakaları rapor edilmiştir.

Hacamat ve Kupa Terapisinin Klinik Araştırmaları

Yunan hekimleri ve en son büyük Geleneksel Tıp yaklaşımı olan Osmanlı hekimleri birçok klinik araştırma sonucu kaydetmiştir. Örneğin Amasya Şifahanesi baştabibi, 15. Yüzyıl Fatih döneminin meşhur Osmanlı hekimlerinden Şerafettin Sabuncuoğlu pnömotoraks tedavisinde Kupa Terapisinin (hacamat) kullanım şeklini bildirmektedir. (Kaynak: Pubmed)

Tarihte çıbanlardan kanı ve irini çıkartmak veya zehirlenmiş alanlardan kanın uzaklaştırılması için de kullanılmıştır.

Tedavinin kolay uygulanması ve iyileştirici gücün fazla olması sebebiyle uygulama alanlarının geniş olmasını sağlamıştır. Artrit, kan bozuklukları, yumuşak doku romatizması, baş ağrısı, migren, yüksek tansiyon, diyabet, soğuk algınlığı, bel ve sırt ağrısı, ağrılı adet, kısırlık, kronik öksürük, bronşiyal astım, felç [ilgili araştırma] , diş ağrısı, boğaz ağrısı , adhesive capsulitis (frozen sholder – donuk omuz), Akut tregeminal nevralji, ürtiker, zona (herpes zoster) gibi hastalıkların yanında depresyon ve şizofreni gibi ruh hastalıklarında da kullanılmıştır. Ayrıca kan bozukluklarında, ağrı dindirmede, iltihap gidermede, zihinsel ve fiziksel rahatlamada, rehabilitasyonda, varisli damarlar için ve derin doku rahatlamasında etkilidir.

Araştırmalarda fiziksel (immünolojik, hematolojik ve romatolojik gibi) ve psikolojik yararlarının olduğu ifade edilmektedir. Kupa Terapisinin kadın ve erkekte kısırlık, iktidarsızlık ve isteksizlik vakalarında başarılı kullanımı hakkında yapılan araştırma sonucunda üretkenlik / doğurganlık artışında %50 ilerleme sağlandığı tespit edilmiştir.

Yapılan araştırmalarda hacamat ve kupa terapisi esnasında oluşan dışa doğru vakum sayesinde vücuda kan yoluyla bulaşabilecek bir hastalığın geçmesi önlenmektedir. Bu yönüyle de güvenli bir uygulama olduğu belirtilmiştir.

 

Hacamat ve Kupa Tedavi fiyatları

 

Dr. Fatih Hakan ÇAM

0 yorum