Tıbbi olarak salgılarında faydalı enzimlerin olduğu kanıtlanmış sülüklerin kan emmek üzere vucütta belirli yerlere tutturularak yapılan tedaviye Sülük Tedavisi denir.

Merhaba, ben Dr. Fatih Hakan ÇAM. Size muayenehanemde Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Ünitesi’nde uyguladığım Sülük Tedavisi hakkında bilgi vereceğim.

Sülük tedavisi bin yıllarca uygulanan geleneksel bir tedavi olup günümüze kadar kullanıla gelmiştir. Bugün halen yaygın şekilde kullanılmaktadır. Ülkemiz özellikle tedavi amacıyla kullanılan sülüklerin merkezi halinde olduğundan bu tedavi her yerde herkes tarafından uygulanmaktadır.

https://www.instagram.com/p/BzygkCsHcFp/

Ancak bu tedavinin bir hekim tarafından yapılmasının bir çok avantajı vardır. Özellikle kliniğimizde kullanılan sülüklerin herhangi bir yerden toplanmadığını ve sadece Bakanlıkça onaylanmış olan çiftliklerden faturaları karşılığı alındığını belirtmek isterim. Bu ne için önemli? Elbette sizin sağlığınız için.

Bu çiftliklerde sülükler hekimler kontrolünde yetiştirildiği ve sürekli Bakanlık denetiminde olduğu için hijyen açısından hiç şüphe bırakmamaktadır. Diğer taraftan sülüklerin kalitesi ve salgıladıkları enzimlerin doğallığı da sağlanmış olmaktadır. Sadece tıbbi amaçlı üretilen bu sülüklerle klinik ortamda yapılan uygulamalar sayesinde enfeksiyon riski ortadan kalkmaktadır.

Güvenli Sülük Tedavisi

Uygulama güvenliği açısından sadece sülüğün üretimi değil, saklanma ve uygulama şekli de önemlidir. Sülüklerimiz soğukta depolanıp, kullanım öncesi oda ısısına çıkarılmaktadır. Her hastadan sonra sülükler yönetmeliğe göre bertaraf edilerek tıbbi atık olarak atılmaktadır. Kusturularak yeniden kullanma ihtimali yoktur.

Uygulama esnasında kullanılan tüm sarf malzemelerinin tek kullanımlık olması, pansumanın hijyen şartlarına uygun şekilde yapılması sülük tedavisinin klinik ortamda yapılmasını gerektirmektedir.

Sülük Tedavisi Neden Hekim Tarafından Yapılması Gerekir?

Ayrıca bu tedavi bir hekim kontrolü ve danışmanlığında yapılırsa tedavi sürecinin daha sağlıklı geçmesini sağlar. Hekim sizin genel durumunuzu, kullandığınız ilaçları, rahatsızlığınızın tanısını ve iyileşme sürecinizi değerlendirerek bir plan dahilinde şifaya erdirecektir.

Sülük aynı zamanda kozmetik amaçlı cilt sağlığı için de uygulanabilir.

Sülük salgıladığı enzimler sayesinde kan dolaşımı üzerine faydalı etkisi olur. Varis tedavilerinde, romatizmal eklem rahatsızlıkları ve ağrı tedavilerinde sıklıkla kullanılmaktadır. (Sülüğün Tedavi Ettiği Hastalıklar)

Kliniğimizde tüm boylarda steril tıbbi sülükler bulunmakta olup, güvenilir ve temiz bir ortamda tedavinizi gerçekleştirebiliriz.

Dr. Fatih Hakan ÇAM
Gebze Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kliniği
Randevu: 0 538 085 20 44
instagram: @GebzeAkupunktur
Yazı Ekleme Tarihi: 04.04.2019 
Yazı Güncelleme Tarihi: 07.07.2019

3 yorum

Doktorumuz Fatih Hakan ÇAM - Gebze - Akupunktur Kupa Hacamat Sülük · 9 Temmuz 2019 01:53 tarihinde

[…] eğitiminden sonra yine Akupunktur izinden giden Kupa Hacamat ve Sülük Tedavileri için de profesyonel eğitim almak üzere Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Geleneksel ve […]

Doktorumuz - Gebze - Akupunktur Kupa Hacamat Sülük Uygulamaları · 16 Temmuz 2019 22:18 tarihinde

[…] eğitiminden sonra yine Akupunktur izinden giden Kupa Hacamat ve Sülük Tedavileri için de profesyonel eğitim almak üzere Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Geleneksel ve […]

Sülük Tedavisi Fiyatları - Dr. Fatih Hakan ÇAM - Gebze Sülük · 21 Eylül 2019 14:25 tarihinde

[…] Sülük tedavisi ve nasıl uygulandığı hakkında daha önceli yazılarımızda bilgi vermiştik. Sülük tedavisinin hangi hastalıklara iyi geldiğini ve hangi sülüklerin kullanıldığı önemlidir. Sülük tedavisi fiyatlarını belirleyen seans aralıkları ise hekiminiz tarafından değerlendirilmektedir. […]