Batı tıbbı disipliniyle tam olarak açıklanamayan akupunkturun etki mekanizmasını yine doğduğu vatanı Orta Asya ve Çin’de Geleneksel Çin Tıbbı felsefesi ile tanıtmak ve anlatmaktan başka çare kalmıyor.

Vücut akupunkturu etkinliği tecrübelerle kanıtlanmış vücutta bulunan yaklaşık 400 akupunktur noktasının birbirine meridyen olarak bilinen enerji kanalları vardır. Bu kanallar ile bağlandığı ve bu meridyenlerin de sürekli bir enerji devinimi ile kişiyi sağlıklı ve dengede tuttuğuna inanılır. Bu meridyenlerde herhangi bir iç veya dış etken sonucu oluşabilecek enerji duraksaması yavaş yavaş hastalık tablolarını oluşturur. İşte bu aşamada meridyen hattındaki akupunktur noktalarının uyarılması ile dengeleme sağlanırsa rahatsızlık organizmanın iyileştirebileceği noktaya getirilmiş olur.

Vucut Akupunkturu Tedavisi: Bel ağrıları için bel bölgesine uygulanıyor.
Akupunktur’un ilaçla tedavisi mümkün olmayan bir çok rahatsızlık için fayda sağlayan bir uygulamadır.

Vücut Akupunkturu

Vücudun kendini sürekli yenileme ve dış etkenlere karşı dengede tutma kabiliyeti uyarılır. Vücutta bulunan 12 ana ve 2 ekstra meridyen aracılığı ile dolaşan Qi enerjisi akupunktur tedavisi ile dengelenir. Son 30 yıldır Batı Dünyasında popüler olmaya başlayan akupunktur tıp doktorlarının insanlara ilaçsız ve yan etkisiz bir tedavi sunma arayışlarına oldukça büyük bir ivme kazandırmıştır.

Artık günümüzde bir çok gelişmiş ülkede akupunktur ve diğer tamamlayıcı tıbbi uygulamalar için daha çok araştırma ve fon ayrılıyor. Ülkemizde de gün geçtikçe daha çok yol alacak akupunktur tıp camiasında daha sık gündeme gelmeye başladı.

ÜLKEMİZDE KİMLERE AKUPUNKTUR UYGULAMA İZNİ VERİLMİŞTİR?

Ülkemizde akupunktur eğitimi almış Sağlık Bakanlığı onaylı yeterlilik belgesi olan hekimlere akupunktur uygulama izni verilmiştir.Diş hekimleri ve veteriner hekimler kendi branşlarında akupunktur uygulayabilmektedir.

HANGİ HASTALIKLARDA AKUPUNKTUR TERCİH EDİLEBİLİR?

Her türlü ağrılı sendromun tedavisinde akupunkturu ağrı kesici olarak kullanmak mümkündür.Migren, gerilim tipi baş ağrıları, miyalji, siyatalji, bel ağrıları, adet sancıları gibi sık karşılaştığımız ağrılı sendromlarda rahatsızlığın tamamen ortadan kaldırmak çoğunlukla mümkün olmaktadır.Bununla birlikte eklem rahatsızlıkları, menier sendromu, yüksek ateş, anksiete, mide ülseri, felçlerde de oldukça etkili sonuçlar alınmaktadır.

TEDAVİ NASIL YAPILIR? NELER KULLANILIR?

Günümüzde ince esnek çelik akupunktur iğneleri kullanılmaktadır.Tecrübeli bir akupunktur uygulayıcısı iğneyi akupunktur noktasına gerekli açı ve derinlikte hastada hiçbir ağrı uyandırmadan koyar.İğne akupunktur noktasındayken dengeli bir enerji akışının sağlanması için gerkli manüplasyonlar yapılır.Hasta bu esnada iğne yerinde ve çevresinde bir tür çekilme hissi, titreşim, karıncalanma, sıcaklık hissi algılar. İğneler hastalığın durumuna göre 20 dakika ile 45 dakika arasında akupunktur noktasında bırakılır.Gerektiğinde milivolt düzeyinde özel frekanslı akımlar verilerek veya bölge ısıtılarak tedavi tamamlanır.

AKUPUNKTUR TEDAVİSİ HERKESE YAPILABİLİR Mİ?

Çocuklar ve yaşlılar dahil herkese akupunktur yapılabilir.Kişiye tedaviyle ilgili açıklamalar yapıldıktan sonra amaçlanan sonuç ve gerekli tedavi süresi söylenir.Burada önemli olan akupunktur ile iyleşebilecek hastalığın doğru ayırıcı tanısını yapabilmektir.Aksi taktirde eksik ve başarısız sonuçlar oluşabilmektedir.

TEDAVİLER GENELDE KAÇ SEANS SÜRMEKTEDİR?

Akut gelişmiş ve çok eski olmayan rahatsızlıklar kronik rahatsızlıklara göre daha kısa sürede iyileşirler. Genelde seans sayısı 5-10 dur. Vaka ve tedavi doğru seçilmiş ise ilk 3 seansdan sonra iyileşme belirtilerinin görülmesi gerekir.Bazı rahatsızlılarda seans sayı ve sürelerini artırarak aralıklı olarak tedaviye devam etmek gerekir.

TEDAVİ ÖNCESİ VE SONRASI NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Tedaviye alınacak kişi seansa telaşlı ve huzursuz gelmemelidir.Ayrıca seans öncesi çok aç veya tok olmamalı, aşırı parfüm ve vücut kremi sürülmemelidir. Seans sonrası tercihen kişi yorucu bir gün geçirmemeli ve dinlenmelidir.


2 yorum

Akupunktur Çeşitleri - Gebze Akupunktur Gebze Hacamat Gebze Kupa · 7 Temmuz 2019 14:54 tarihinde

[…] uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bir kaç çeşidi bulunmaktadır. En sık kullanılan yöntem Genel Vücut Akupunkturudur. Bu tür akupunktur tedavisi esastır. (olması gerekendir) Çinliler tarafından bin […]

Akupunktur ile Sigara Bırakma - Dr. Fatih Hakan ÇAM · 7 Temmuz 2019 18:42 tarihinde

[…] genel vücut akupunkturu ile başlanır. İlk üç gün sigara içme isteiğinin olması normaldir ancak tedaviye devam […]